Ekstremalne polskie nurkowanie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2011 14:28
Przyklejanie trampek do płetw i ubiór do nurkowania ze sprowadzanej z zagranicy folii? To sposoby na nurkowanie po polsku. Eksploracja podwodnych głębin ma w naszym kraju niemal 600-letnią historię.
Audio

Hania Dołęgowska, prowadząca audycję „Co was kręci” zabiera nas w podwodną podróż. Zwiedzimy Muzeum Nurkowania w Warszawie, zorganizowane przy najstarszym w kraju Klubie Nurkowym.

- Muzeum obejmuje przedmioty, wykorzystywane do nurkowania przed 1980 r. Później już można było kupić wszystko – mówi Karina Kowalska z Muzeum Nurkowania. Dodaje, że najstarsze eksponaty liczą sobie 100 lat.

Pierwsze wzmianki o nurkowaniu pojawiły się w dokumentach spisanych w 1475 r. – Była to książka instruująca, jak nurkować po zatopione na okrętach przedmioty. Pierwszy poważny sprzęt - dzwony nurkowe - do Polski sprowadzili magnaci w XVI w. – opowiada o początkach Kowalska.

Co można zobaczyć w muzeum? Między innymi hełmy nurkowe, skafandry, noże, butle, niesamowite zdjęcia z podwodnych jaskiń. I wiele więcej. Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Meksyk, kraina wielkich motyli i pięknych raf koralowych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 13:31
Szczególnie warto zobaczyć Półwysep Jukatan i stan Chiapas. Przyroda i pozostałości po kulturach Indian i Majów zapierają dech w piersiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź jak James Bond

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 14:12
Wiek nie jest przeszkodą do nauki nurkowania. Nurkować może każdy, również ludzie niepełnosprawni. I wcale nie trzeba umieć pływać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Jakuza z Wielkiego Joł szuka podwodnych śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 19:52
Podwodne sprzątanie świata zacznie się od podwarszawskiej Zielonki. Tam grupa zapalonych nurków, z "Jakuzą" na czele, w ramach akcji "Sprzątanie Świata 2011" pokaże, że warto dbać o czystość akwenów.
rozwiń zwiń