Pracodawca może jedynie prosić

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 11:05
Chorzy pracownicy to norma w sezonie jesienno-zimowym. Wielu z nas nie korzysta ze zwolnień lekarskich i będąc w pracy zaraża wszystkich w koło.
Audio

W Stanach epidemia grypy, u nas też nie najlepiej, jeśli chodzi o przeziębienia. Dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego w pierwszym tygodniu stycznia odnotowano ponad 134 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Nie da się ukryć - należy uważać!

- Sezon obecny jest sezonem ciężkim. Mamy ciągły stan liczby zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych wyższy niż w całym szeregu poprzednich lat - mówi Andrzej Zieliński, epidemiolog i dodaje, że ocieplenie i nie najlepsza pogoda przyczyniają się do zwiększania liczby zachorowań.

Oprócz niesprzyjających warunków pogodowych, sami jesteśmy sobie winni - za mało wietrzymy pomieszczenia, nieodpowiednio się ubieramy i odżywiamy, a to sprzyja infekcjom. Warto też pamiętać, by myć ręce.

Często lekceważymy chorobę. Mimo że wokół rozsiewamy zarazki z katarem, kaszlem i gorączką przychodzimy do pracy, by nie stracić wynagrodzenia lub jego części.

- Jeżeli do pracy przychodzi pracownik chory na tyle, że jego stan psycho-fizyczny nie pozwala na wykonywanie pracy, to pracodawca może odsunąć takiego pracownika od wykonywania pracy. O tym wprost mówią przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - mówi doktor Grażyna Spytek-Bandurska, prawnik, ekspert Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan. - Pracodawca może prosić pracownika by poszedł na zwolnienie, nie może nakazać.

Jaką formę pracy możemy zaproponować podczas choroby i jakie formy nacisku mają współpracownicy osoby chorej dowiesz się słuchając załaczonego materiału Kasi Węsierskiej w audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLine".

(pj)

Czytaj także

Polacy umierają na grypę, bo się nie szczepią?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 07:44
Tylko w ostatnim tygodniu grudnia z powodu grypy zmarło przynajmniej siedem osób, a do szpitala trafiło 350 - czytamy w "Gazecie Polskiej codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grypa w natarciu. Szpitale wstrzymują odwiedziny

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 12:27
Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na grypę coraz więcej szpitali decyduje się na wprowadzenie zakazu wstępu dla odwiedzających.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne szpitale zakazują odwiedzin pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 12:30
Wszystko w związku z rosnącą liczbą zachorowań na grypę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grypa nie odpuszcza. Lekarze: szczepcie się!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 07:16
W pierwszym tygodniu stycznia zanotowano w Polsce ponad 134 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
rozwiń zwiń