Rozstrzygamy spór o bąbelki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 18:34
Anglicy twierdzą, że szampan to ich wynalazek, a nie Francuzów. Tymczasem nikt nie powinien mieć wątpliwości, że najlepsze kasztany są na placu Pigalle, a bąbelki - w Szampanii.
Audio

Szampania, bo niej mowa, to region południowo-wschodniej Francji, którego aż 35 % powierzhnii zajmują winnice.

- Większa część przemysłu tej części kraju opiera się właśnie na produkcji win. Wszystko zaczęło się od Don Perignon. Większości z nas ten zwrot kojarzy się tylko z popularnym winem, a tymczasem tak nazywał się mnich benedyktyński, który wynalazł szampana - tłumaczy Paulina Walczak.

Po krótkim przedstawieniu historii trunku gość Czwórki wyjaśniał, jak właściwie powinno się pić szampana: - Przed degustacją powinniśmy unikać pikantnego jedzenia, bo możemy nie poczuć delikatnego smaku szampana. Ważny jest też, by kieliszek był zwężany do góry. Wtedy lepiej utrzymuje aromat alkoholu - wyjaśnia rozmówca Krzyśka Grzybowskiego.

Więcej o tajnikach szampana dowiesz się, słuchając nagrania z audycji "4 do 4", w której opowiadaliśmy także historię pewnego paryskiego klubu, który rozpala wyobraźnię mężczyzn i kobiet na całym świecie.

Moulin
Moulin Rouge w Paryżu

Poznaj tajemnice najpiękniejszych zakątków świata > > >

Czytaj także

Reblochon, fromage a raclett oraz pétanque. Odkrywamy nowe oblicze Francji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 17:30
Sabaudia to region we francuskich Alpach, dobrze znany polskim snowboardzistom. Tutaj przed laty narodziło się francuskie narciarstwo alpejskie, a dziś jest to miejsce pielgrzymek fanów białego szleństwa z całego świata. Czy jest sens jechać tam poza sezonem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bretania: ojczyzna Asterixa i Obeliksa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 18:20
Powinien ją odwiedzić każdy, kto lubi klimat tajemnicy. To region o bardzo indywidualnym charakterze, właśnie tu znajduje się 1/3 francuskich latarni morskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowenia – kraj dla tych, którzy lubią różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 18:13
– Choć ten kraj jest niewielki, panują tam aż trzy klimaty: alpejski, umiarkowany i śródziemnomorski – mówi w Czwórce Paweł Kranc, człowiek zakochany w Słowenii.
rozwiń zwiń