X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Parkour zmusza do rozwoju, ale nie do rywalizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 19:00
Najtrudniej przełamać własne lęki, ale paradoksalnie najłatwiej wykonać pierwszy skok. Parkour to nie tylko sport, ale też styl bycia, który daje poczucie, że możesz poruszać się gdzie i jak chcesz.
Audio

Dla jednych to sport, który dostarcza niemałych emocji. Dla innych to wolność, którą daje świadomość, że mogą poruszać się jak chcą i gdzie chcą. Są też tacy, którym parkour uratował życie: - Parkour rozwija ogólną sprawność fizyczną, ale też pozwala dobrze poznać możliwości swojego ciała - tłumaczy rozmówca Eli Burzy. - Trenowałem skoki precyzyjne, między dwoma murkami oddzielonymi od siebie na odległość dwóch metrów i przez nieuwagę oraz brak koncentracji skoczyłem za lekko. Ale instynktownie wiedziałem jak się obronić i co zrobić, żeby uniknąć większej kontuzji.

Kamil Dołowski trenuje parkour od ośmiu lat. Należy do Stowarzyszenia Parkour United: - Początek był mało oryginalny. Obejrzałem filmik, poszedłem na plac zabaw i tam zacząłem próbować przeskakiwać przez przeszkody. Ale dopiero z czasem zrozumiałem jak szeroka jest to ideologia.

Parkour'owe szaleństwo wybuchło, jak większość szalonych zajawek, w latach 80. Jednym z prekursorów był David Belle. Zaczynał jako dzieciak od zabaw w lesie. Wspinał się po gałęziach, uprawiał biegi przełajowe. Kiedy jego rodzina przeprowadziła się na przedmieścia Paryża, dostosował swoje treningi do warunków miejskich: zamiast gałęzi były barierki, zamiast kamieni - murki.

 - Każdy sport charakteryzuje się tym, że ma swoje miejscówki, ale parkour jest o tyle nietypowy, że można go uprawiać wszędzie - kontynuuje Dołowski. - Każdy element krajobrazu może stać się narzędziem do rozwoju, treningu i szlifowania techniki. I, co najważniejsze, parkour jest takim wyjątkowym tworem, który zmusza do rozwoju własnego ciała i umysłu, ale znacznie umniejsza negatywne efekty rywalizacji.

Jakie plany na najbliższy rok ma Stowarzyszenia Parkour United i dlaczego warto zainteresować się tą dyscypliną dowiesz się słuchając nagrania z audycji "4 do 4". Warto!

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka Paryż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie wbrew zasadom. Czy to w Polsce możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 09:00
Kilka dni temu bohaterem mediów stał się gdański student, który odmówił złożenia… ślubowania, w związku z czym, choć zdał egzaminy, nie został przyjęty na uczelnię. Czy ludzie, mający inne od ogólnie przyjętych poglądy, rzeczywiście nie mają w naszym kraju łatwego życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego brakuje nam do szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 15:13
Gdyby szczęście mierzyć zasobnością portfela, najwięcej szczęśliwych ludzi mieszkałoby w Skandynawii. Jednak zdaniem gościa Czwórki to nie pieniądze stanowią o poczuciu szczęśliwości, a środowisko, w którym dorastamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beastie Boys: spektakularny sabotaż w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 18:00
Jak mógł się udać projekt hip-hopowego zespołu założonego przez trzech chłopców z dobrych żydowskich rodzin, którzy z prawdziwym życiem ulicy mieli tyle wspólnego, co z niedzielnymi mszami w kościele?
rozwiń zwiń