Irlandia wnosi doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:29
Irlandia od 1 stycznia 2013 roku przejęła przewodnictwo Unii Europejskiej. To już jej siódma prezydentura.
Audio
  • Irlandia wnosi doświadczenie - materiał Bartka Wasilewskiego

Pół roku przewodnictwa Irlandii w Unii Europejskiej zapowiada się bardzo pracowicie. Kluczowe dla niej będzie dokończenie negocjacji nad budżetem UE na lata 2014 - 2020. Dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW twierdzi, że w Irlandii dziś jest dobry klimat, by pracować nad tymi dokumentami.

- W Irlandii jest poparcie dla idei integracji europejskiej. Jest poparcie elit politycznych, dla tego, że Europa potrzebuje zmian - mówi ekspert.

Kluczowa sprawą najbliższego półrocza będzie też to, czego nie udało się załatwić podczas przewodnictwa cypryjskiego , czyli m.in. unia bankowa. -  Dziś najważniejsze są: stabilizacja, walka ze zmorą Europy czyli bezrobociem wśród młodych i innowacyjność - mówi Zajączkowski. - Gospodarka europejska musi być innowacyjna i konkurencyjna wobec świata - dodaje.

Czytaj także: Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Mimo że prezydencja straciła na znaczeniu po po traktacie w Lizbonie, to Rafał Dymek z Fundacji Schumana twierdzi, że jej rola wciąż jest duża.

Irlandia najgorszy etap kryzysu ma już za sobą. W odróżnieniu do pozostałych krajów strefy euro rok 2012 zakończyła ze wzrostem gospodarczym. Zawdzięcza to konsekwentnie wprowadzanym oszczędnościom, a nie programom stymulowania gospodarki.

Więcej o prezydencji Irlandii dowiesz się z załaczonego materiału Bartka Wasilewskiego z audycji "Poranek OnLine".

W tym tygodniu zapraszamy na kolejne odsłony "Tygodnia Irlandzkiego" w "Poranku OnLine" - od poniedziałku do piątku między 6 a 9.
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dublin sobie poradzi

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 15:14
Irlandia to kolejny kraj Unii Europejskiej, który ma poważne kłopoty finansowe. Ich przyczyny są jednak inne niż w przypadku Grecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unia to nie tylko przyjemności, ale i kłopoty"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 17:45
Zmagająca się z kryzysem Unia Europejska w niezbyt dobrych nastrojach obchodzi 8. rocznicę swego największego rozszerzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To będzie rok wychodzenia z zadyszki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:45
Z jednej strony szalejące bezrobocie i kryzys. Z drugiej - Nobel dla Unii Europejskiej. To dla wspólnoty był ciężki rok. Najprawdopodobniej nie ostatni.
rozwiń zwiń