X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irlandzkie murale uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 12:00
Za pomocą sztuki ulicy Irlandczycy wyrażają poglądy i opowiadają o historii kraju. Najwięcej zaangażowanych politycznie prac graficiarzy znajduje się w Irlandii Północnej, w Belfaście i Derry.
Audio
  • W "Tygodniu Irlandzkim" prezentujemy murale z Belfastu i Derry. Posłuchaj na czym polega ich wyjątkowość

Brytyjska okupacja, wojna domowa, "krwawa niedziela", działalność IRA - w historię Irlandii wpisanych jest wiele dramatycznych momentów. Można o nich przeczytać w książkach i podręcznikach, albo można je też obejrzeć na murach irlandzkich miast.

 - Jak tylko przyjeżdża się do Belfastu, od razu widać, w czyjej jest się dzielnicy - opowiada Marta Wieszczycka z Europejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Celtyckiego. - Tam, gdzie mieszkają "probrytyjscy" Irlandczycy nawet krawężniki są w barwach Wielkiej Brytanii. Jeśli zaś chodzi o murale to w przeważającej mierze są one manifestacją siły i agresji.

Czytaj także: Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Zupełnie inną wymowę mają prace grafitti wykonane przez sympatyków niepodległej Irlandii. Ich murale często nawiązują do staroirlandzkich mitów i mają wręcz baśniowy wymiar. Jak twierdzi Łukasz Greszta z magazynu "Art & Business", niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, a przy okazji żywe lekcje historii: - Murale, które, tak jak w Irlandii, mają związek z walkami niepodległościowymi, spełniają jedną podstawową funkcję, czyli upamiętniają bojowników i przypominają, że walka trwa.

mural
mural w Belfaście

Historia sztuki ulicznej w Irlandii sięga lat 60., kiedy to w jednej dzielnicy Derry miejscowy aktywista na rzecz równych praw katolików i protestantów, John „Caker” Casey namalował napis "You Are Now Entering Free Derry". O tym, co było dalej, dowiesz się, słuchając kolejnego materiału Eweliny Grygiel przygotowanego w ramach cyklu "Tydzień Irlandzki" w "Poranku OnLine".

 


mural
mural w Derry

kul  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zrobi mural?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:00
W najbliższej audycji "Na cztery ręce" porozmawiamy o muralach, szeroko pojętej kulturze ulicy i artystach ulicy oraz ciekawych projektach i ich odbiorze społecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:50
Futbol gaelicki i hurling to ich ulubione sporty. Z okazji "Tygodnia Irlandzkiego" w Czwórce sprawdzamy, co kręci mieszkańców Zielonej Wyspy.
rozwiń zwiń