Biolodzy na jedwabnym szlaku i mokradłach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 12:50
Tadżykistan, Kazachstan, Turkmenistan, Kirgistan to kraje, które wciąż dla wielu są tajemnicze, gdy patrzą na mapę świata. Tym bardziej dziwi, co robili tam polscy biolodzy.
Audio
  • Dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o badaniach tadżyckich mokradeł (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/JaimeMiralles

Do Azji Centralnej dociera garstka turystów. Mimo to jedwabny szlak, łączący Europę z Chinami, wzbudza emocje wśród podróżników, historyków, a także biologów.

- W 2014 i 2015 roku pojechaliśmy, częściowo śladami Marco Polo, przez jedwabny szlak do Tadżykistanu - mówi dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Prowadziliśmy tam badania mokradeł wysokogórskich w górach Pamiru.

Mokradła górskie są zapleczem pastwiskowym dla lokalnej społeczności - tam wypasane są jaki, owce i kozy. Jak przewiduje gość Czwórki teren ten będzie się osuszał, więc tamtejsze ekosystemy są zagrożone. Czy są sposoby, by temu zaradzić i po co nam badania tadżyckich bagnisk dr Monika Mętrak wyjaśnia w "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Karol Pawłowicki 

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 12.25

pj

Czytaj także

Historia fajerwerków sięga starożytnych Chin!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 12:00
Ok. 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han, w Chinach prażono bambusy, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. Dziś pokazy fajerwerków to skomplikowane spektakle, w których wykorzystuje się najnowsze technologie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenix rozwiąże tajemnice fizyki i twojej walizki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 15:05
Dla członków Klubu Naukowego Fenix rozwiązywanie problemów codzienności to nie nowość. W Czwórce zdradzają czy da się ograć maszynę losującą i co zrobić by walizka się nie wywalała.
rozwiń zwiń