Europejski Dzień Języków. Jak powstaje słownik?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:40
- Słownik zaczyna się od słowa. Trudno stworzyć go wyłącznie na podstawie własnej wiedzy, dlatego słów już od XVI w. szuka się najczęściej w różnego rodzaju księgach, tekstach. Dziś to zadanie jest ułatwione dzięki technologii – mówiła polonistka dr Monika Kresa.
Audio
  • Jak powstają słowniki i kto je pisze? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak tworzy się słowniki, z których potem wiedzę czerpać mogą m.in. studenci? To temat materiału Czwórki
Jak tworzy się słowniki, z których potem wiedzę czerpać mogą m.in. studenci? To temat materiału CzwórkiFoto: Glow Images/East News

Słowniki języka polskiego, wyrazów obcych, synonimów, etymologiczne, czy różnych odmian środowiskowych - rodzajów słowników jest mnóstwo. - Pierwsze słowniki leksykografowie tworzyli metodą fiszkową. Każde słówko zapisywano na oddzielnej karteczce, na której pojawiał się również cytat z dokładnym opisem źródła. Karteczki te układano w kolejności alfabetycznej, ale było ich za dużo. Dlatego z czasem zastąpiono je ogromnymi bazami danych - tłumaczyła dr Monika Kresa w Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Kiedy robi się korekty słowników i co trzeba wiedzieć, by zacząć pisać słownik? O tym mówiła ekspertka Czwórki. W programie rozmawialiśmy także o Europejskim Dniu Języków, który obchodzony jest 26 września od 2001 roku.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 26.09.2016

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe rekordy. Kiedy spali się świat?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:15
Między 35,8 a 37,3 st. C - w tej temperaturze organizm człowieka funkcjonuje optymalnie. A jak wygląda to w przypadku naszej planety?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gąbki naturalne a syntetyczne - które wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 15:45
Czym są gąbki naturalne i z czego produkuje się gąbki syntetyczne? Na to pytanie odpowiedzi poszukali reporterzy "Nawiedzonych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Termodynamika w słoikach, czyli skąd się bierze dżem

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 14:50
Maliny, truskawki, czereśnie, wiśnie - to one nadają latu niepowtarzalny smak. My zaś sprawdzamy, jak prawa fizyki pomogą nam zachować go na dłużej.
rozwiń zwiń