Co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 19:26
- Śmierć określana jest jako zaprzestanie działania przynajmniej jednego z trzech podstawowych układów człowieka: krwionośnego, oddechowego bądź nerwowego - tłumaczyła dr Aleksandra Skawina z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Ludzkie ciało po śmierci - co się z nim dzieje? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czy po śmierci rosną człowiekowi paznokcie? To jedno z pytań, które postawiliśmy naszej ekspertce
Czy po śmierci rosną człowiekowi paznokcie? To jedno z pytań, które postawiliśmy naszej ekspertceFoto: Shutterstock.com/ ESB Professional

naukowiec geny DNA 1200x660.jpg
Nowoczesne badania genów - przepowiadanie przyszłości?

- W momencie naszej śmierci funkcje życiowe ustają na bardzo różnych poziomach, od subkomórkowego, przez komórkowy i tkankowy, aż do całego organizmu - mówiła ekspertka. Jednak, jak podkreślała, kolejne tkanki umierają w różnym tempie, a to zależy od dostępności w naszym ciele tlenu. - W momencie, w którym ustaje aktywność oddechowa, tlen przestaje być dostarczany do krwi i rozprzestrzeniany po organizmie. Wówczas tkanki, które prowadzą metabolizm tlenowy, przestają go otrzymywać, ich funkcjonowanie ulega zaburzeniu i obumierają - tłumaczyła.

Dlaczego po śmierci spada temperatura ciała i czym są plamy opadowe widoczne na ciele kilka godzin po śmierci? Co z mitem, że wciąż rosną nam wówczas włosy i paznokcie? I jaki związek ma ich "wzrost" z odwodnieniem martwego organizmu? Na te pytania także odpowiadała ekspertka Czwórki w rozmowie, którą przeprowadził Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 12.15

kd/mk

Czytaj także

Tydzień Mózgu. Jedzenie jako nagroda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:40
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, zapraszamy na bliskie spotkanie z jedną z najważniejszych części naszego organizmu. Co łączy ją z żołądkiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:16
- Mikroalgi produkują różnorakie substancje, przede wszystkim barwniki oraz kwasy tłuszczowe. Głównym celem ich zastosowania są jednak biopaliwa - tłumaczyli w Czwórce Michał Wojtalik i Rafał Podgórski, twórcy projektu Algaenos, dziecka Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niektóre zwierzęta prawie nie śpią. Po co nam sen?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 17:49
- Sen związany jest z regeneracją układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu - mówiła Aleksandra Skawina z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chłopaki nie płaczą? A czasem powinni…

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 19:49
Dlaczego łzy są ważne dla oczu i dlaczego czasami zdrowo jest sobie popłakać? To sprawdzaliśmy w "Stacji Nauka".
rozwiń zwiń