Bąblowica - cichy zabójca, który może cię dopaść za kilkanaście lat

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 13:46
- Niewielu o niej wie, a według Światowej Organizacji Zdrowia to najgroźniejsza dla ludzi choroba na półkuli północnej - mówiła o bąblowicy dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Audio
  • Bąblowica - czym jest ta choroba, i w jaki sposób się przed nią ustrzec? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak możemy próbować walczyć z tasiemcem bąblowcowym?
Jak możemy próbować walczyć z tasiemcem bąblowcowym?Foto: Shutterstock.com/ angellodeco

cukrzyca choroba kobieta 1200.jpg
Cukrzyca. Kto jest na nią narażony i jak się bronić?

Bąblowiec to jedna z odmian tasiemca, który działa w naszych organizmach podobnie jak... nowotwór. - W normalnych warunkach żyje w lisach albo w myszach. Problem pojawia się, gdy żywicielem pośrednim staje się człowiek - mówiła dr inż. Anna Wierzbicka. Jak podkreślała, zarazić się możemy tak samo jak zwierzę - spożywając jaja tasiemca wraz z grzybami, jagodami, malinami, czy inymi owocami leśnymi. - Dlatego trzeba myć dokładnie wszystko, co przynosimy z lasu i nie jeść niczego prosto z krzaków - opowiadała ekspertka. - Inaczej za 15, 20 lat okazać się może, że umieramy, bo coś "zeżarło" nam wątrobę - ostrzegała.

Jak rozwija się choroba i dlaczego diagnozuje się ją najczęściej dopiero, gdy guz, wytworzony przez tasiemca, jest duży? Jakie badania należy przeprowadzić, by sprawdzić, czy nie jesteśmy zarażeni tą odmianą pasożyta i kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? O tym w nagraniu rozmowy.


kostnica zwłoki 1200.jpg
Co się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Opalanie. Równie przyjemne, jak... niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 15:47
Opalanie to - z naukowego punktu widzenia - wytwarzanie w skórze barwnika, tzw. melaniny. Choć jest przyjemne, może jednak prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O wodzie pamiętajmy nie tylko w lany poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:09
"Sanus per aquam" czyli "zdrowy poprzez wodę" to prawda, która znana jest już od czasów starożytnych. - Woda to lekarstwo i nośnik dobrego zdrowia. To podstawa życia na Ziemi - mówiła w rozmowie z Kają Zemłą Anna Sierpowska ze Studia Sante. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego słońce przyciemnia skórę, a rozjaśnia włosy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 16:08
- To, że skóra ciemnieje jest naturalnym mechanizmem obronnym przed szkodliwymi promieniami UV - tłumaczył lekarz medycyny estetycznej dr Robert Chmielewski.
rozwiń zwiń