Picie soków owocowych jest niezdrowe dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 14:12
Według doniesień pediatrów soki nie mają zasadniczego znaczenia w zdrowej, zrównoważonej diecie, a w niektórych przypadkach ich picie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Audio
  • Dlaczego picie soków owocowych i warzywnych nie jest zdrowe dla najmłodszych dzieci? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ didesign021

mapa turystka 1200.jpg
Zmysł orientacji. Jak działa nasz wewnętrzny GPS?

- Mówi się, że porcja warzyw i owoców może być zamieniona na porcję soku. Tymczasem Amerykańska Akademia Pediatryczna wydała oświadczenie, że soki te mogą być podawane dzieciom dopiero po pierwszym roku życia, i to w ilościach do 120 ml - tłumaczyła dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz. - Chodzi o to, by zadbać o profilaktykę jamy ustnej - dodała. Jak tłumaczyła, kolejnym problemem jest wysoka zawartość cukru w sokach owocowych. - A brak w nich błonnika pokarmowego, który hamowałby wchłanianie tego cukru. Tymczasem dzieci tyją na potęgę - tłumaczyła ekspertka.

Dlaczego soków owocowych nie powinniśmy pić zbyt szybko, albo rozcieńczać je wodą? Dlaczego zamiast soków owocowych lepiej przygotowywać sobie koktajle, blendując całe owoce bądź warzywa? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotował Mateusz Kulik.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 12.25

kd/jsz

Czytaj także

Alergicy. Nawet zimą nie odetchną z ulgą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 13:54
Nie bez powodu alergicy narzekają szczególnie wiosną i latem, okazuje się jednak, że także na mróz można być uczulonym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patyczki higieniczne. Nasze uszy ich nie lubią?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:03
Czyszczenie uszu może być problematyczne, jednak czy powinniśmy do tego używać patyczków higienicznych? W Czwórce radzimy, jak robić to poprawnie, tak, aby sobie nie zaszkodzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń