Lęk przed naturą. Fobia, czy zjawisko społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
W kontaktach między człowiekiem a Matką Ziemią zaburzyły się zdrowe proporcje. Osoby z miast coraz częściej boją się lasu i mieszkających w nim zwierząt.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Yiorgos GR

Każdy się czegoś boi, lęki bywają różne, często ich przyczyna leży jeszcze w dzieciństwie, lub czasach wczesnej młodości, kiedy traumatyczne wydarzenie doprowadziło do tego, że uprzedziliśmy się do zjawiska, czy obiektu. Niektóre z tych urazów zaliczyć należy do lęków patologicznych zwanych "fobiami". Do popularnych należą lęk przed ciemnością, ciasnymi pomieszczeniami, a nawet pająkami. Istnieją jednak fobie, których podłoże ciężko jest wyjaśnić w logiczny sposób, zwłaszcza jeśli szkodzą naszemu zdrowiu. 

Badacze twierdzą, że właśnie brak kontaktu z naturą jest jedną z przyczyn nasilania się w rozwiniętych społeczeństwach rozmaitych, lęków, nałogów i problemów na podłożu psychicznym. Dlaczego boimy się kontaktu z przyrodą? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Ewa Zaraś (Katedra Ochrony Środowiska SGGW rozmowa z Anną Borkowską)

Data emisji: 10.10.2017

Godzina emisji: 12.07

ac

Czytaj także

Szukasz pasji z polotem? Zostań ornitologiem!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:20
- Ptaszenie jest w modzie i mam wrażenie, że coraz mniej jest tych, którym ornitologia kojarzy się z nudą - przekonuje Dorota Zielińska, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trawa u sąsiada jest bardziej zielona? Dlaczego podglądamy innych?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 10:32
Czy zastanawialiście się dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów sąsiadów, kiedy nikt nie patrzy? Czy podglądactwo to choroba? Gay Talese w książce "Zapiski podglądacza" ujawnił na czym polega zjawisko poglądactwa.
rozwiń zwiń