Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:11
Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 
Audio
  • Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia (Stacja nauka/Czwórka)
Obraz termowizyjny
Obraz termowizyjnyFoto: czwórka

Definicja mówi, że optoelektronika jest dziedziną, w której technologie wykorzystują specyficzne właściwości światła w celu gromadzenia, przekazywania i obróbki informacji. Na czym polega proces wykorzystywania światła w nauce? Aby wyjaśnić zjawisko optowizji należy rozróżnić dwie, odrębne dziedziny: nokto- i termowizji. - Noktowizja przedstawia obraz rzeczywisty dzięki wzmocnieniu światła szczątkowego. Szczątkowe światło mogą przekazywać np. gwiazdy lub oddalone źródła sztucznego światła, z tego powodu urządzenia noktowizyjne nie sprawdzają się w ciemności absolutnej - mówił Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

Termowizja jest z kolei obrazem cyfrowym. Działa dzięki tzw. światłu niewidzialnemu. - Pasmo światła jest bardzo szerokie. Człowiek widzi w bardzo wąskim zakresie fali tego światła. To, co widzimy dzięki termowizji jest wytworem programu komputerowego - wyjaśniał ekspert. 

Do czego może nam się przydać termowizja? Czym jest "komunikacja optyczna" i w jaki sposób będziemy mogli z niej skorzystać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.


dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A. dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 12.46

ac/kd

Czytaj także

Kostka Rubika wyleczy reumatyzm?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 13:00
W wyglądzie przypomina bardziej masażer, niż znaną łamigłówkę. Choć kolory pozostały te same to sama kostka różni się od pierwowzoru wielkością i specjalnymi nadładkami, które mają działanie lecznicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energooszczędny dom, który można złożyć jak puzzle? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 16:31
Studenci Koła Naukowego BIMgo Politechniki Warszawskiej pracują nad modelem niestandardowego energooszczędnego domu jednorodzinnego. Wykorzystują do tego możliwości technologii BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Czy nowa technologia przyniesie skuteczne rozwiązania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie "apki" - jak zapobiec starzeniu się oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
- Wszystko wokół nas się starzeje: ludzie, zwierzęta, a także przedmioty, których używamy. Ludzie i zwierzęta starzeją się wskutek zużycia tkanek, przedmioty, ze względu na intensywność użytkowania - mówił Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej.
rozwiń zwiń