X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:11
Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 
Audio
  • Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia (Stacja nauka/Czwórka)
Obraz termowizyjny
Obraz termowizyjnyFoto: czwórka

Definicja mówi, że optoelektronika jest dziedziną, w której technologie wykorzystują specyficzne właściwości światła w celu gromadzenia, przekazywania i obróbki informacji. Na czym polega proces wykorzystywania światła w nauce? Aby wyjaśnić zjawisko optowizji należy rozróżnić dwie, odrębne dziedziny: nokto- i termowizji. - Noktowizja przedstawia obraz rzeczywisty dzięki wzmocnieniu światła szczątkowego. Szczątkowe światło mogą przekazywać np. gwiazdy lub oddalone źródła sztucznego światła, z tego powodu urządzenia noktowizyjne nie sprawdzają się w ciemności absolutnej - mówił Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

Termowizja jest z kolei obrazem cyfrowym. Działa dzięki tzw. światłu niewidzialnemu. - Pasmo światła jest bardzo szerokie. Człowiek widzi w bardzo wąskim zakresie fali tego światła. To, co widzimy dzięki termowizji jest wytworem programu komputerowego - wyjaśniał ekspert. 

Do czego może nam się przydać termowizja? Czym jest "komunikacja optyczna" i w jaki sposób będziemy mogli z niej skorzystać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.


dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A. dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 12.46

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kostka Rubika wyleczy reumatyzm?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 13:00
W wyglądzie przypomina bardziej masażer, niż znaną łamigłówkę. Choć kolory pozostały te same to sama kostka różni się od pierwowzoru wielkością i specjalnymi nadładkami, które mają działanie lecznicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energooszczędny dom, który można złożyć jak puzzle? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 16:31
Studenci Koła Naukowego BIMgo Politechniki Warszawskiej pracują nad modelem niestandardowego energooszczędnego domu jednorodzinnego. Wykorzystują do tego możliwości technologii BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Czy nowa technologia przyniesie skuteczne rozwiązania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie "apki" - jak zapobiec starzeniu się oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
- Wszystko wokół nas się starzeje: ludzie, zwierzęta, a także przedmioty, których używamy. Ludzie i zwierzęta starzeją się wskutek zużycia tkanek, przedmioty, ze względu na intensywność użytkowania - mówił Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej.
rozwiń zwiń