Drugie życie "apki" - jak zapobiec starzeniu się oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
- Wszystko wokół nas się starzeje: ludzie, zwierzęta, a także przedmioty, których używamy. Ludzie i zwierzęta starzeją się wskutek zużycia tkanek, przedmioty, ze względu na intensywność użytkowania - mówił Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej.
Audio
  • Jak zapobiec starzeniu się oprogramowania? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/sifpceuc

A co z programami komputerowymi? Czy ich one też mogą się... zestarzeć? - Programy nie starzeją się dlatego, że często z nich korzystamy, ale ze względu na ich częstą aktualizację. 

Bartosz Walter Ciągłe ulepszanie oprogramowania prowadzi do "starzenia się" programu komputerowego

W jaki sposób wygląda proces "starzenia się" aplikacji?  Ekspert tłumaczył, pierwszym symptomem może być zauważenie faktu, że ulubiona aplikacja coraz rzadziej otrzymuje nowe aktualizacje. - Każda aktualizacja, to nowa funkcja, którą programiści musieli napisać w taki sposób, żeby możliwe było jej "dołożenie" do istniejącego programu. Jeśli tych nowych funkcji będzie bardzo dużo, wtedy one zaczną się nawarstwiać - wyjaśniał.  Naukowiec porównał program do wielokrotnie łatanych jeansów, których kolejne warstwy materiału w konsekwencji całkowicie uniemożliwią użytkowanie. - Kiedy program nie może się rozwijać wtedy dochodzi do procesu starzenia - przekonywał.

Jak zachować ich sprawność oprogramowania na długie lata? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Gość: Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej

Data emisji: 24.10.2017

Godzina emisji: 12.19

ac/kd

Czytaj także

Wyzwania cyfryzacji. Jak zmieni się nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:32
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego i nastąpi "pełna produkcyjna dostępność" tej usługi elektronicznej. Drugi etap cyfryzacji obejmuje mobilne prawo jazdy, a trzeci dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szalona historia komputerów". Od kaset do smartwatchy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:47
- Dziś mamy komputery w kieszeni, czyli smartfony, na rękach, czyli smartwatche. A ja chciałem przybliżyć początki komputeryzacji tym, którzy nie pamiętają Atari czy Spectrumów - opowiadał Marcin Kozioł, autor książki "Szalona historia komputerów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:30
W 2006 roku dostęp do internetu miało zaledwie 40 procent Polaków. Przez nieco ponad dekadę dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki zauważyć można na wielu płaszczyznach.
rozwiń zwiń