Energooszczędny dom, który można złożyć jak puzzle? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 16:31
Studenci Koła Naukowego BIMgo Politechniki Warszawskiej pracują nad modelem niestandardowego energooszczędnego domu jednorodzinnego. Wykorzystują do tego możliwości technologii BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Czy nowa technologia przyniesie skuteczne rozwiązania?
Audio
  • Nowe rozwiązania w budownictwie. Czym jest technologia BIM? (Stacja nauka/Czwórka)
Krzysztof Rasz, Krzysztof Kaczor, Michał Nowakowski
Krzysztof Rasz, Krzysztof Kaczor, Michał NowakowskiFoto: czwórka

Anna Konturek-Ciela 280.jpg
Młodzi naukowcy odkrywają nowe metody walki z białaczką

Czym jest BIM i w jaki sposób można wykorzystać go w nowoczesnym budownictwie? BIM (skrót od angielskiego Building Information Modeling) w porównaniu ze standardowymi metodami, pozwala łatwiej i szybciej zaplanować budowę, znaleźć ewentualne błędy w projekcie, przeanalizować koszt, ilość materiałów czy czas realizacji. Studenci Koła Naukowego BIMgo pracują aktualnie nad projektem energooszczędnego domu, który nie tylko oszczędza energię, ale także przynosi zyski. - Projekt dodatnio energooszczędnego domu jednorodzinnego przewiduje, że budynek będzie przynosił zyski. W założeniu projekt ma być dostępny dla każdego, niezależnie od zasobności portfela - wyjaśniali.

Młodzi budowniczy przekonywali, że ich propozycja różni się od innych, energooszczędnych projektów znanych dotychczas w budownictwie. - Główną zaletą jest to, że dom jest bardzo szczelny, co zapobiega wychładzaniu się pomieszczeń i tym samym nie generuje dodatkowych kosztów związanych z dogrzewaniem budynku - mówili na antenie radiowej Czwórki.

Jak skonstruowany jest "dom przyszłości"? Czy każdego będzie stać na jego kupno i czy to prawda, że będzie można go "złożyć" samodzielnie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Krzysztof Rasz, Krzysztof Kaczor, Michał Nowakowski (studenci z Koła Naukowego BIMgo Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 12.23

ac/kd

Czytaj także

Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:30
Płyty CD, pendrivy, karty pamięci mają ułatwić nam życie. Czy są jednak niezawodnymi narzędziami do archiwizowania wspomnień?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionka antynarkotykowa - czy powstrzyma falę narkomanii?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:40
Naukowcy z USA opracowali recepturę szczepionki, która ma pomóc w walce z uzależnieniami. Działa jak tradycyjna szczepionka - substancja psychoaktywna jest blokowana przez układ odpornościowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kostka Rubika wyleczy reumatyzm?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 13:00
W wyglądzie przypomina bardziej masażer, niż znaną łamigłówkę. Choć kolory pozostały te same to sama kostka różni się od pierwowzoru wielkością i specjalnymi nadładkami, które mają działanie lecznicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi naukowcy odkrywają nowe metody walki z białaczką

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:06
Dzięki swojej pracy pt.: "Wpływ oksygenazy hemowej-1 i G-kwadrupleksów na stabilność genomową w patogenezie ostrych białaczek szpikowych (AML)" Anna Konturek-Cieśla, studentka Biotechnologii molekularnej na UJ, została najmłodszą stypendystką tegorocznej edycji programu L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki.
rozwiń zwiń