"Życie z zaburzeniem afektywnym to ciągła praca"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 16:20
- Przez wiele lat sądziłem, że zmagam się z depresją. Jak wiele osób z chorobą afektywną dwubiegunową do lekarza trafiłem w tzw. "epizodzie depresyjnym". Kiedy epizody zaczęły się powtarzać, zostały mi przepisane leki, które miały pomóc w walce z depresją - mówił współautor książki "Złap równowagę" Piotr Bucki.
Audio
  • Życie z "dwubiegunówką". Jak poradzić sobie z chorobą? (Stacja nauka/Czwórka)
Piotr Bucki współautor książki Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?
Piotr Bucki współautor książki "Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?"Foto: czwórka

Piotr Bucki Chory w stanie hipomaniakalnym jest pobudzony i bardziej, niż zwykle skłonny do ryzyka. Cechuje go nadmierny optymizm i przekonanie o swoich nadludzkich właściwościach

- Tak zaczęło się moje życie od depresji do depresji. Epizody przerywane były momentami, gdzie pojawiała się równowaga, ale także, stany hipomaniakalne, na które wcześniej nie zwróciłem uwagi. Było tak dlatego, że stan hipomania może wydawać się osobie chorej przyjemna i po części jest akceptowana społecznie.

Piotr Bucki W hipomanii i manii tracone są miliony neuronów. Dlatego jest ten drugi biegun, który dla organizmu jest ostatni deską ratunku. W ten sposób stara się zregenerować

- W tamtym czasie nie wiedziałem, że taki stan może być dla mnie groźny i że jest to sygnał, że za chwilę pojawi się depresja. W pewnym momencie znalazłem się w punkcie, kiedy nie potrafiłem wytrzymać z samym sobą. Trafiłem do specjalistki, która postawiła diagnozę, że choroba, z jaką się mierzę nie jest depresją - opowiadał gość Patryka Kuniszewicza.

Rano chcą rządzić światem, wieczorem umrzeć. Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa i jak rozpoznać jej objawy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Piotr Bucki współautor książki "Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?"

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 12.35

ac

Czytaj także

Lubisz słone przekąski - to może być oznaka depresji?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 13:27
- Spożycie czekolady pobudza wydzielanie serotoniny. Ale podobny efekt uzyskamy sięgając po wszystko to, co sprawia nam przyjemność: filiżankę kawy, orzeszki, słone paluszki czy chipsy - mówiła dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt kameleona, czyli dlaczego warto papugować innych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 15:00
- To jedna z niewielu technik wpływu w psychologii społecznej, która mimo wiedzy, że jest używana, i tak działa - wyjaśnia Małgorzata Bulaszewska z Wydziału nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lajkoholizm - uzależnienie od pozytywnych reakcji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 15:00
- Im więcej łapek w górę, tym lepsze samopoczucie. Tak działa psychika osób, które swoją wartość uzależniają od liczby lajków - tłumaczy Małgorzata Bulaszewska z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

No problem. Aplikacja jak kozetka u psychologa?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 13:40
- Pomaga w samorozwoju i opiera się głównie na technikach medytacji, wizualizacji i hipnozy - opowiada Michał Skalba, twórca aplikacji No problem.fm. A my sprawdzamy, czy działa.
rozwiń zwiń