"Scout" - robot-skoczek ratujący ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 14:04
Robot może być wykorzystywany w nieprzyjaznym dla człowieka środowisku: w oku cyklonu, w pożarach i na gruzowiskach. Jego twórcami są liecealiści z Białegostoku.
Audio
  • Robot licealistów z Białegostoku zastąpi ekspedycje ratownicze? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: RaniRamli/Pixabay

pantera śnieżna 1200.jpg
WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

Dlaczego nazywa się Skoczek? Ze względu na swoją budowę. Robot skonstruowany został w taki sposób, by poradził sobie w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. 

- W swoim założeniu "Skoczek" ma poruszać się po trudnym terenie, który do tej pory był uważany, że potencjalnie niedostępny na robotów - przekonywali twórcy: Marcin Przestrzelski, Bartosz Kaca i Michał Szarało. - Będzie dostawał się w miejsca, które dla człowieka są potencjalnie niebezpieczne i przysyłał informacje o zagrożeniach do jednostki sterującej - wyjaśniali.

Czym "Skoczek" będzie różnił się od drona? W jaki sposób jest skonstruowany? Dlaczego jego produkcja jest znacznie tańsza od innego, zaawansowanego sprzętu ratowniczego? O tym opowiadali konstruktorzy robota.  Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Gość: Marcin Przestrzelski, Bartosz Kaca, Michał Szarało (twórcy robota "Skoczka")

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 12.15

ac

Czytaj także

Eduboty. Jak roboty pomogą w nauce geografii?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 16:02
Nastoletni naukowcy z Białegostoku stworzyli roboty. Jeżdżące po mapach świata. Mają pomóc w nauce geografii i kartografii na lekcjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyskusja w Czwórce. Roboty zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:50
Robot - pracownik nigdy nie pójdzie ani na L4, ani na urlop. Nie lubi sobie robić przerw w pracy, nigdy nie prosi o podwyżkę i może pracować 24 godziny na dobę. Czy roboty zastąpią ludzi w niektórych zawodach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sumoroboty i automatyczna kopalnia. "Chcemy popularyzować ideę robotyki"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
- Na sobotę przygotowaliśmy wiele różnych atrakcji - mówią organizatorzy "Odysei Robotów". - Przede wszystkim konstrukcje z naszego Koła Projektowego z Planety Robotów, które były przygotowywane specjalnie pod tę imprezę i wiele stoisk od naszych partnerów, głównie są to koła naukowe z wielu różnych warszawskich uczelni - dodają. 
rozwiń zwiń