Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
Audio
  • Czy znicze szkodzą naszemu zdrowiu? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Skitterphoto/Pixabay

pszczoła pszczoły kwiaty 1200.jpg
Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?

Najbezpieczniejsze są te, wytwarzane na bazie parafiny sojowej i z pszczelego wosku. To naturalne składniki, które w kontakcie z naszym organizmem, także w trakcie spalania nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Jak się okazuje - niestety tych, wykonanych z naturalnych składników jest na polskim rynku najmniej. Najłatwiej dostępne są te, które w składzie zawierają m.in. ... pochodne ropy i ołów. 

- Te, które kupujemy przy cmentarzach to najtańsze typy świeczek na bazie parafiny, produktu wytwarzanego z ropy naftowej - mówiła Angelika Gumkowska, szef edukacyjnego laboratorium chemicznego w CNK- To nie jest jedna substancja, to mieszanina węglowodorów o długich łańcuchach, co oznacza, że mamy do czynienie z substancją gęstą i taką, która nadaje się do spalania wyłącznie w otwartej przestrzeni - tłumaczyła.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając świece na Wszystkich Świętych? Od czego zależy długość palenia się znicza? Które nie szkodzą naszemu zdrowiu i co zawierają knoty ołowiowe? Które znicze szkodzą i mogą powodować alergie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Gość: Agelika Gumkowska (szef edukacyjnego laboratorium chemicznego w CNK)

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 12.40

ac/kd


Czytaj także

FOMO. Boisz się, że coś przeoczysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 15:50
Coraz więcej nastolatków odczuwa "lęk przed przeoczeniem czegoś" czyli FOMO (ang. fear of missing out) - tak wynika z badań przeprowadzonych na uczniach w Bośni i Hercegowinie przez polsko-bośniacką grupę naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:27
Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Wzroku. Czy oko jest jak kamera?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:49
Niezależnie od dnia i miejsca na świecie o wzrok trzeba dbać zawsze. A jaką rozdzielczość ma ludzkie oko? 
rozwiń zwiń