Natan Szlachta, Bartosz Bicz: słowniki nowomowy dezaktualizują się w ciągu kilku miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 14:50
Na to wydanie "Stacji nauka" zapraszamy z Lubartowa. To właśnie lubartowska młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki wygrała prestiżowy konkurs "P jak Polski". 
Audio
  • Natan Szlachta, Bartosz Bicz: nowe słowa rozprzestrzeniają się dziś tak szybko, jak internet (Stacja nauka/Czwórka)
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Czwórka na finale konkursu P jak Polski
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Czwórka na finale konkursu "P jak Polski"Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Czwórka na finale konkursu "P jak Polski" Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie, Czwórka na finale konkursu "P jak Polski"

- Konkurs "P jak Polski" jest częścią akcji "To nasz język 2". Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". To akcja, która cieszy się patronatem Rady Języka Polskiego - mówiła językoznawczyni Agata Hącia, organizatorka wydarzenia. 

Nagrodą w konkursie są spotkania z osobistościami - ekspertami, językoznawcami, dziennikarzami i znawcami mediów. - Osobami, które znają się na swoim fachu i chcą swoją wiedzą podzielić się z innymi - wyjaśniała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza.

Spot promocyjny kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty – dodaj do ulubionych":

Dbamy o poprawność językową, ale uczymy też zapożyczeń, które przyjęły się w naszym języku. To ułatwia komunikację. Zwłaszcza że większość z nich, to mowa środowiskowa Agata Hącia

Jak łączyć zasady języka polskiego z nowomową? Dlaczego nie warto zamykać się na nowe słowa, kto je kształtuje i skąd się biorą? Po co sięgać do staropolszczyzny i czego można się z niej nauczyć? Czego dotyczyła zwycięska praca uczniów z Lubartowa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Agata Hącia (językoznawczyni), Dariusz Aksamit (z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej), Natan Szlachta, Batrosz Bicz, Bartłomiej Budzyński (autorzy pracy, która zwyciężyła w konkursie "P jak Polski")

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 12.13

ac/pj

Czytaj także

Arlena Witt: dedykowany nie znaczy przeznaczony

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:00
- To jedno z najbardziej nadużywanych ostatnio słów w języku polskim, które niestety jest kalką z języka angielskiego - mówi popularna youtuberka, Arlena Witt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język ojczysty z Pawłem Jarońskim. Polub to!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 12:00
Rysownik Paweł Jaroński znany jest głównie z "jaronizmów", czyli oryginalnych rebusów z literami w roli głównej. Ostatnio zaangażował się w kampanię społeczną "Ojczysty – dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 16:30
Nawet 9 proc. gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem, a jedną z najbardziej powszechnych chorób, na które zapadają te owady jest nosemoza.
rozwiń zwiń