Women in Tech Summit. Kobiety i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:16
Kobiety w nowych technologiach z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej - studentki, profesjonalistki i szefowe najbardziej innowacyjnych globalnych firm technologicznych spotkają się w Warszawie, by rozmawiać o przyszłości IT i Big Engineering.
Audio
  • Women in Tech Summit. Nauka jest kobietą (Stacja nauka/Czwórka)
Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz na konferencji naukowej Woman in Tech
Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz na konferencji naukowej Woman in TechFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

27 listopada w warszawskiej przestrzeni Expo XXI odbyła się międzynarodowa konferencja Women in Tech. Czy przyszłość nauki należy do kobiet? - Mechatroniki i informatyki uczymy się w szkole. Zajęcia z tych dziedzin wpisują się w plan regularnych zajęć lekcyjnych. To duże ułatwienie, przydatnych rzeczy uczymy się wcześniej oszczędzając mnóstwo czasu - przekonywały Julia Konieczna, Anna Brzezińska - uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1.

- Tworzymy projekty, mamy bardzo dużo pracowni mechatronicznych, w naszej szkole organizowane są konkursy promujące innowacyjne rozwiązania. Zawsze lubiłyśmy rozwiązywanie problemów logicznych, najlepiej czujemy się w przedmiotach ścisłych - przekonywały.

Rozwój nowych technologii wymaga nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych. O takim opowiadała Magdalena Lewandowska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. - Dysponujemy mobilnym centrum edukacyjnym, które w dużym skrócie jest nowoczesną przestrzenią naukowo-edukacyjną. Tu uczymy nauczycieli, w jaki sposób uczyć. Jak opowiadać i korzystać z nowych technologii - opowiadała. Jak wygląda "mobilna klasa" i komu służy? Więcej na ten temat w nagraniu.

Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz oraz uczestniczki konferencji naukowej Woman in Tech Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz oraz uczestniczki konferencji naukowej Woman in Tech

W audycji opowiadaliśmy także na naukowe pytania. Pomagała nam w tym rzeczniczka nauki - Paula Rowińska, doktorantka Imperial College London. Odpowiedziała m.in. na pytanie, dlaczego nasz mózg zawsze szuka korelacji zjawisk, czym różni się zależność od wynikania i w jaki sposób nie dać złapać się w tę skojarzeniową pułapkę. 


Co działo się na tegorocznej odsłonie Women in Tech Summit w Warszawie? Jak będzie wyglądała przyszłość nauki oczami kobiet? Nad czym pracują obecnie prekursorki nowych technologii i jakie dziedziny będą w niedalekiej przyszłości najbardziej rozwojowe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Paula Rowińska, doktorantka Imperial College London; Julia Konieczna, Anna Brzezińska - uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1, wicedyrektor ZS Licealnych i Technicznych nr 1 Magdalena Polak, Magdalena Lewandowska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Paweł Suliga z Instytutu Wyobraźni, Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", współorganizatorka imprezy.

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 12.14

ac

Czytaj także

E-learning. Studia bez ruszania się z domu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:04
Niedawno na polskim rynku edukacyjnym pojawiła się możliwość studiowania w trybie zdalnym jako alternatywna na dziennego i zaocznego toku studiów. Czy rzeczywiście możemy zdobyć dyplom on-line? Sprawdza Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karmienie piersią rozwija mózg dziecka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:59
- Mózg człowieka najszybciej rozwija się w pierwszym roku życia, wtedy, kiedy głównym pożywieniem dziecka jest mleko matki - mówi dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizczny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robotyczne zwierzęta posłużą badaniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 15:33
Projekt wymyślił i opracował licealista z Radomska. Postanowił zbadać, jak dużo możemy osiągnąć wykorzystując metody inspirowane zachowaniem żywych istot. 
rozwiń zwiń