"Zdrowa otyłość". Na czym polega to zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 14:45
Okres jesienno-zimowy sprzyja podjadaniu. Zwłaszcza zimą łatwiej o dodatkowe kilogramy. Jak się okazuje nie zawsze muszą zagrażać naszemu zdrowiu. 
Audio
  • Czym jest "zdrowa otyłość"? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mojzagrebinfo/Pixabay

W dietetyce funkcjonuje zjawisko otyłości zdrowej metabolicznie. To typ otyłości, w którym, nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest przyczyną problemów zdrowotnych. Czy rzeczywiście możemy być "zdrowo otyli"? 

- Otyłość zdrowa metabolicznie pojawia się wtedy, kiedy pacjent jest osobą otyłą według wskaźnika masy ciała BMI, ale wszystkie jego parametry metaboliczne np. poziom glukozy i cholesterolu są w normie - wyjaśniała Klaudia Wiśniewska, dietetyczka i zaznaczała, że wyniki badań należy regularne kontrolować, ponieważ mogą zmienić się, zwłaszcza pod wpływem złej diety.

- Zawsze powinniśmy dbać o to, co ląduje na naszym talerzu. Badania pokazują, że po latach tzw. zdrowa otyłość często przeradza się otyłość niezdrową - tłumaczyła.

Czy osoby otyłe są częściej narażone na choroby układu kążenia? Jak uniknąć otyłości, która zagraża naszemu zdrowiu? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Gość: Klaudia Wiśniewska (dietetyczka)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 12.30

ac

Czytaj także

Nocne podjadanie nie tuczy? Obalamy mity!

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 13:50
Naukowcy dowodzą, że obfite wieczorne posiłki wcale nie wpływają negatywnie na naszą wagę. Problem w tym, że badania przeprowadzili nie na ludziach, a na... małpach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witamina słońca. Jak ją suplementować?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:37
Witamina D nazywana jest witaminą słońca. Jak ją suplementować w okresie jesienno-zimowym, kiedy dociera do nas znacznie mniej promieni słonecznych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń