X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwsze koty z in vitro we Wrocławiu. "To był bardzo trudny zabieg"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 15:22
W wrocławskim Uniwersytecie medycznym na świat przyszły pierwsze koty, których zapłodnienia dokonano stosując procedurę in vitro. To pierwszy taki udany zabieg w tej części Europy.
Audio
  • O pierwszym w tej części Europy zabiegu kociego in vitro (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: AllNikArt/Pixabay,com

kot kariny 1200.jpg
Czy da się udomowić kota? >>>

Procedura jest bardzo skomplikowana i jak dotąd udało się przeprowadzić ją w zaledwie kilku europejskich ośrodkach. Od tego, czy znajdzie ona zastosowanie u kotów domowych zależy ratowanie rzadkich, dzikich kotów w Polsce. - U krów czy świń ta procedura była dotychczas dużo bardziej powszechna, w przypadku kotów sztuczna inseminacja jest bardzo trudna, i to zarówno pod względem hormonalnym, jak i technicznym, bo koty są po prostu maleńkie i zabieg wymaga precyzji - tłumaczył prof. Wojciech Niżański z Katedry Rozrodu Wydziału medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

W jaki sposób wybierano zwierzęta do pierwszego zabiegu kociego in vitro w Polsce? Jak technicznie przebiegał ten zabieg? O tym w nagraniu rozmowy, którą przeprowadził Kacper Kowalczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 12.48

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kot zawsze będzie drapieżnikiem". Czy da się go udomowić?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:44
Koty wolno żyjące w naszym kraju zjadają 631 milionów zwierząt zaliczanych do wielu gatunków rocznie - wynika z raportu polskich badaczy. - Nie możemy ograniczyć ich instynktu, ale możemy pomóc im właściwie się odżywiać - mówi dr Dagny Krauze-Gryz.
rozwiń zwiń