X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Balony z helem mogą być niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:34
Kolorowe balony z helem to wakacyjna atrakcja, głównie dla dzieci. Czasem korzystają z niej też dorośli, by dla zabawy zmienić swój głos. Czy hel z balonów może być niebezpieczny?
Audio
  • Profesor Zbigniew Stojek opowiada o helu (Czwórka/Stacja Nauka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Kiedy człowiek wdycha hel zaczyna mówić zmienionym i wysokim głosem. - Ta zmiana barwy i wysokości głosu polega na tym, że gęstość gazu jest dużo mniejsza niż gęstość powietrza. W tym mniej gęstym środowisku nasza krtań inaczej pracuje i dlatego zmienia się ten dźwięk - wyjaśnia profesor Zbigniew Stojek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto wiedzieć, że wdychając hel z balonów nie wdychamy czystego pierwiastka, bo ten jest bardzo trudny do otrzymania. Zawsze trafiają się zanieczyszczenia, różne w zależności od tego, jak hel jest otrzymywany. - Jeśli hel jest otrzymywany z powietrza, to głównym zanieczyszczeniem będzie azot, może troszeczkę tlenu, jeśli jest otrzymywany z gazu ziemnego, wtedy na pewno w helu będzie gaz ziemny, czyli metan, węglowodory - nie są one szkodliwe dla człowieka w małym stężeniu - opowiada profesor. 

Co jeszcze może zanieczyszczać hel z balonów? Czym jest hel medyczny i kiedy się go stosuje? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 12.40

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od korzystania ze smartfonu urosną ci rogi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:25
Wszystko wskazuje na to, że czas, który spędzamy, pochylając głowę nad ekranami smartfonów, ma wpływ na kształt naszych czaszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jod. Rybna przekąska zamiast wakacji nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:51
Wakacje nad Bałtykiem latem wcale nie gwarantują dostarczenia naszemu organizmowi potężnych dawek jodu. Wszystko przez to, że akwen wtedy bywa spokojny, a jod wytwarza się przy wzburzonym morzu. 
rozwiń zwiń