X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Sprawdź, czy zachorujesz na depresję

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 21:39
Aż 350 mln osób na całym świecie cierpi na depresję. W Polsce dotyczy to 1,5 mln osób, coraz częściej chorują ludzie młodzi - wynika z badań. 10 października, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego sprawdziliśmy, co dzieje się w mózgu osoby zmagającej się z tą chorobą.
Audio
  • Jak funkcjonuje mózg osoby chorej na depresję? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Uważa się, że jest wiele genów, które mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem występowania depresji. U osób, spokrewnionych z chorymi na tę chorobę takie ryzyko jest wyższe nawet o 25 proc. - W ocenie możliwych przyczyn depresji rozpatrujemy predyspozycje organizmu i zaburzenia genetyczne, ogólny stan zdrowia i wpływ czynników zewnętrznych, czyli m.in. silnych zdarzeń emocjonalnych - tłumaczył dr Piotr Ślifirczyk, specjalista neurolog.

Do zachorowania na depresję predysponują nas także zaburzenia funkcjonowania mózgu w niektórych jego częściach. Przede wszystkim dotyczy to układu limbicznego, części czołowej zakrętu i obręczy i kory przedczołowej - mówił ekspert.

Choroba ta związana jest z wadliwym funkcjonowaniem dwóch neuroprzekaźników w mózgu - serotoniny i noradrenaliny. U osoby chorej jest zbyt mało tych substancji lub receptorów, które na nie reagują.

Jak funkcjonuje nasz mózg i które jego części zakłóca jeszcze depresja? I który z hormonów odpowiedzialny jest za nasze szczęście? O tym w nagraniu rozmowy, którą przeprowadziła Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chodnik antysmogowy oczyści powietrze w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:44
350 metrów chodnika pokrytego specjalną mieszanką betonu ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w okolicy o 30 proc. - Neutralizujemy związki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia - mówił Karol Chilmon z Politechniki Warszawskiej, jeden z inicjatorów projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
rozwiń zwiń