Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Sprawdź, czy zachorujesz na depresję

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 21:39
Aż 350 mln osób na całym świecie cierpi na depresję. W Polsce dotyczy to 1,5 mln osób, coraz częściej chorują ludzie młodzi - wynika z badań. 10 października, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego sprawdziliśmy, co dzieje się w mózgu osoby zmagającej się z tą chorobą.
Audio
  • Jak funkcjonuje mózg osoby chorej na depresję? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Uważa się, że jest wiele genów, które mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem występowania depresji. U osób, spokrewnionych z chorymi na tę chorobę takie ryzyko jest wyższe nawet o 25 proc. - W ocenie możliwych przyczyn depresji rozpatrujemy predyspozycje organizmu i zaburzenia genetyczne, ogólny stan zdrowia i wpływ czynników zewnętrznych, czyli m.in. silnych zdarzeń emocjonalnych - tłumaczył dr Piotr Ślifirczyk, specjalista neurolog.

Do zachorowania na depresję predysponują nas także zaburzenia funkcjonowania mózgu w niektórych jego częściach. Przede wszystkim dotyczy to układu limbicznego, części czołowej zakrętu i obręczy i kory przedczołowej - mówił ekspert.

Choroba ta związana jest z wadliwym funkcjonowaniem dwóch neuroprzekaźników w mózgu - serotoniny i noradrenaliny. U osoby chorej jest zbyt mało tych substancji lub receptorów, które na nie reagują.

Jak funkcjonuje nasz mózg i które jego części zakłóca jeszcze depresja? I który z hormonów odpowiedzialny jest za nasze szczęście? O tym w nagraniu rozmowy, którą przeprowadziła Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chodnik antysmogowy oczyści powietrze w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:44
350 metrów chodnika pokrytego specjalną mieszanką betonu ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w okolicy o 30 proc. - Neutralizujemy związki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia - mówił Karol Chilmon z Politechniki Warszawskiej, jeden z inicjatorów projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
rozwiń zwiń