Ocieplenie klimatu to nie mit. Włosi to wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:05
Włoskie ministerstwo edukacji chce, by ich system edukacji był pierwszym na świecie, gdzie najważniejszymi będą nauka o społeczeństwie i środowisku. Inne przedmioty mają funkcjonować wokół tych zagadnień. 
Audio
  • Włosi wprowadzają naukę o zmianach klimatu do szkół (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Lodowiec w Argentynie - zdj. ilustracyjne
Lodowiec w Argentynie - zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Włoscy uczniowie od przyszłego roku będą uczyli się na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju podczas 33 godzin zajęć rocznie. Jak podkreśla Faustyna Szczepaniuk, która mieszkała z włoską rodziną, ekologia interesuje Włochów od dawna, co widać w ich codziennym funkcjonowaniu. - Tam wszyscy segregują śmieci na kilkanaście pojemników: plastik, tektura, szkło, papier , mniejszy plastik, odpady organiczne. Każdy pojemnik jest opisany - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Nie kupują wody butelkowanej, korzystają z wody z kranu lub punktu miejskiego - dodaje. 

- Polska podstawa programowa od 2016 roku wygląda inaczej niż poprzednio. Mamy powrót do nauczania przedmiotowego - ocenia Sławek Brzózek, ekspert ekologiczny. - A tak interdyscyplinarna, interprzedmiotowa dziedzina, jaką jest nauka o środowisku, o wpływie człowieka na nie, wymyka się podstawie programowej. Ma swoją niewielką reprezentację na zajęciach przyrody czy środowiska w szkole podstawowej - dodaje. 

Jak ekspert ocenia włoskie decyzje? Czy to pomoże zwiększyć świadomość ekologiczną? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 8.17

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieloryby dla plaż #bezplastiku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:46
Działacze Greenpeace obliczyli, że co minutę do oceanów trafia ciężarówka plastikowych odpadów. Dodatkowo podają, że 90 procent wyprodukowanego plastiku nigdy nie zostaje poddana recyklingowi. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:42
Fale upałów, długotrwałe susze, niedobory wody – od kilku lat doświadczamy tego także w Polsce. Wraz ze zmianami klimatu rośnie świadomość, już nie tylko wśród naukowców, nadciągającej katastrofy klimatycznej. 
rozwiń zwiń