Cukier kontra słodziki - co jest zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 18:25
Wyeliminowanie cukru z diety nierzadko oznacza próby zastąpienia go przeróżnymi słodzikami. Który z nich wybrać?
Audio
  • Wpływ słodzików i cukru na nasze zdrowie (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/995169

kobieta lek tabletka 1200.jpg
Tabletka na samotność. jak działa taki lek?

Jak wyliczała reporterka Czwórki Małgorzata Jakubowska, istnieje podział na substancji słodzących na 19 rodzajów. Wśród nich znajduje się 11 substancji intensywnie słodzących, czyli tzw. słodzików nisko energetycznych. - To m.in. aspartam. Substancje te charakteryzują się bardzo intensywną słodkością, są nawet do 200-300 razy słodsze niż zwykły cukier - tłumaczy dietetyk Magdalena Siuba-Strzelińska. - Wystarczy, że użyjemy ich bardzo niewiele, dlatego te słodziki nie dostarczają właściwie kalorii do naszych organizmów.

ZOBACZ TAKŻE Jak rozpalić grilla kawowymi fusami? >>>

Kolejnymi substancjami stanowiącymi dla wielu z nasz substytut cukru są tzw. poliole. - Ich słodkość jest ok 40 proc. niższa niż sacharozy. To m.in. ksylitol, laktitol - wymieniała ekspertka. - Te substancje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie osób z różnymi zdiagnozowanymi schorzeniami przewodu pokarmowego.

Dlaczego tak się dzieje, jakie dolegliwości powodują słodziki? I w jaki sposób np. ksylitol wpływa na organizm zdrowego człowieka? To tłumaczyła ekspertka w rozmowie z reporterką Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 12.37

kd

Czytaj także

Durian - owoc dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:50
Jak ser pleśniowy, jak syrop z cebuli i śmietany albo... jak zgniłe mięso. Są tacy, którzy twierdzą, że durian to najbardziej śmierdzący owoc na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy leki nie znoszą się nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 19:30
- Przede wszystkim nie powinniśmy łączyć leków, które mają w sobie te same substancje chemiczne. Nazwy mogą być mylące, dlatego zawsze trzeba czytać informację o leku - przestrzega kierownik apteki, Ewa Zaborska
rozwiń zwiń