Tabletka na samotność. Jak ma działać taki lek?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 14:52
Powstały już leki na depresję i stany lękowe. Kolejnym odkryciem jest tabletka na samotność. Badania potwierdziły, że samotność jest chorobą nie tylko umysłu,  ale i też ciała. 
Audio
  • Jak działają tabletki na samotność i czy każdy, kto czuje się samotny dostanie na nie receptę? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Joe Besure

team photo mimesis 1200.jpg
Projekt Mimesis - licealiści budują sztuczną rękę >>>

Ten lek to związek chemiczny ograniczający stres i łagodzący nadmierną czujność mózgu. - To nie jest lek nowy na rynku. Był stosowany wcześniej, ale w innych dawkach i przy innych schorzeniach, na przykład na depresję poporodową - mówi Alicja Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Jak podkreśla, ten lek należy do grupy neurosteroidów, zwanych też "neurosterydami". - To znaczy, że nie jest hormonem, działa w naszym ciele wyłącznie w mózgu, w żadnym innym obszarze - tłumaczy ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury? >>>


shutterstock kawa fusy 1200  Alpha_7D.jpg
Jak rozpalić grilla kawowymi fusami?

Samotność nie jest schorzeniem diagnozowanym przez lekarzy. Skąd więc wziął się pomysł na to, by ją leczyć? - Przyzwyczailiśmy się, by wrzucać wszelkie zaburzenia do "wielkich worków", na przykład jako depresję. Dziś odchodzi się od szukania leków na wszystko jednocześnie. Naukowcy starają się doprecyzować, co z człowiekiem jest nie tak i znaleźć remedium na konkretne zaburzenie - mówi ekspertka. - Podobnie jest z samotnością: składa się na nią szereg objawów. Lek ma "celować" w konkretne z nich. 

Takim celem jest m.in. fobia społeczna. - To jedna z pochodnych samotności. Jeśli uregulujemy aktywność obwodów neuronalnych odpowiedzialnych za ten konkretny lęk, możemy pomóc pacjentowi czuć się lepiej - mówiła Alicja Puścian.

ZOBACZ TAKŻE W jaki sposób erupcja wulkanu wpływa na środowisko? >>>

W rozmowie z Czwórką mówiła także jednak o skutkach ubocznych - często negatywnych - stosowania tabletek na samotność. Będą to m.in. problemy z zasypianiem. - Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie rozwoju medycyny, by potrafić zadziałać na maleńką, wybraną grupę komórek nerwowych, albo konkretny mechanizm. Tabletki podawane są doustnie, co powoduje, że trafiają do całego organizmu. Nawet, jeśli mają działać punktowo, to na pewno nie będą w pełni precyzyjne - mówiła ekspertka. - Dlatego tak naprawdę jedynym w pełni skutecznym lekiem na samotność jest towarzystwo innych ludzi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 12.05

kd

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy popijanie leków sokami jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:41
Czy lekarstwa należy popijać wyłącznie wodą? W cyklu "Prawda czy mit" sprawdziliśmy, czy można popijać je na przykład sokami bądź herbatą, albo kawą? A może wcale nie trzeba popijać lekarstw?
rozwiń zwiń