Co dalej z maturami? Termin poznamy na 3 tygodnie przed egzaminem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 09:25
Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze pod uwagę rezygnację z części ustnej egzaminów maturalnych i oparcie się jedynie na wynikach egzaminów pisemnych. 
Audio
  • Co dalej z maturami w Polsce i na świecie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions
książki czytanie literatura 1200.jpg
Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Władze państwowe na całym świecie nie chcą dopuścić do tworzenia się dużych skupisk ludzi, co przy dużych egzaminach jest nieuniknione. W pewnym zawieszeniu znaleźli się tegoroczni maturzyści z Francji, Wielkiej Brytanii czy Polski. 

Polska - nie wcześniej niż w czerwcu

Nie wcześniej niż w czerwcu mają odbyć się matury w Polsce. Taką informację przekazał minister edukacji Dariusz Piątkowski na ostatniej konferencji prasowej. Premier, Mateusz Morawicki dodał, że o nowym terminie matur uczniowie dowiedzą się nie później niż na 3 tygodnie przed egzaminem. 

żagiel żaglówka F 1200.jpg
Samotność na morzu i poza nim. "Ważne, by umieć zmienić rytm życia"

Świat i matury

W Wielkiej Brytanii egzaminy maturalne w ogóle się nie odbędą. Uczniowie otrzymają średnią ocenę z każdego przedmiotu obliczoną na podstawie ocen z testów i prac domowych. 

O nowych wytycznych dowiedzieli się już też uczniowie francuskich szkół. We Francji odwołano egzaminy maturalne dla 3 klasy liceum. - Mamy 3 lata liceum - mów dr Sebastien Ducourtioux z Instytutu Romanistyki UW. - Po pierwszym roku wybieramy specjalizację na drugi rok nauki. Na drugim mamy egzamin ustny i pisemny z francuskiego, a na 3 roku mamy całą resztę: historię, filozofię, matematykę - wyjaśnia. 

Jeśli epidemię uda się wyciszyć do czerwca, to pod koniec czerwca albo w lipcu zostanie zorganizowany maturalny egzamin ustny z języka francuskiego dla klas drugich. - Niezadowoleni są ci, uczniowie, którzy nie przykładali się do ocen cząstkowych, na podstawie których dziś ma zostać wystawiona ocena końcowa - wyjaśnia dr Ducourtioux sytuację francuskich licealistów. 

Odwołanie części matur to jedna z pierwszych takich sytuacji w historii Francji. - W 1940 roku i w 1944 matury, w sytuacji mocno utrudnionej przez II wojnę światową, odbyły się - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Ostatnio matury we Francji częściowo nie odbyły się w 1968 roku, podczas strajków i słynnych demonstracji studentów i uczniów. Wtedy anulowano wszystkie egzamin pisemne. Były egzaminy ustne - 7 różnych przedmiotów w ciągu jednego dnia. Dziś, gdy ktoś mówi, że ma maturę z 1968 roku to wszyscy się uśmiechają, dla nas to nie jest prawdziwa matura.


ZOBACZ TAKŻE: Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Dziś wiemy już też, że odwołana została matura międzynarodowa, a oceny zostaną wystawione na podstawie przesłanych do tej pory materiałów oraz przewidywanych ocen z przedmiotu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Czas zawieszenia. Egzaminy zawodowe odwołane

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:40
Wiosna to nie tylko czas egzaminów ósmoklasisty czy matur. Z końcem marca zwykle odbywają się egzaminy zawodowe architektów czy adwokatów, też uczniów szkół zawodowych czy kursów kwalifikacyjnych. Dziś wszyscy czekają. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2020. Jak rozprawić się z rozprawką

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 15:30
W Czwórce pomagamy w powtórkach do matury. Na egzaminie z języka polskiego nie zabraknie polecenia, by napisać dłuższy tekst argumentacyjny. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia w studenckiej kieszeni. Na co mogą liczyć żacy?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 11:20
Akademiki świecą pustkami. Większość studentów z powodu pandemii musiała je opuścić i wrócić do domu. Co w tej sytuacji z opłatą za akademik, co ze stypendium socjalnym i co z powtarzaniem przedmiotu? 
rozwiń zwiń