Uzależnieni od cukru. "Spożywamy go zdecydowanie za dużo"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 14:31
Cukier występuje w większości posiłków, które spożywamy, a stanowi większe zagrożenie dla naszego zdrowia, niż sól. - Cukier to substancja uzależniająca, a my jemy go zdecydowanie za dużo - przekonuje dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem z Centrum Onkologii w Warszawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio / shutterstock

pacjent lekarz diagnoza 1200.jpg
Jak uniknąć raka? "Unikaj dymu, alkoholu i ... cukru"

Cukier ma uzależniający charakter, dlatego, jak przekonuje Światowa Organizacja Zdrowia, warto ograniczyć jego spożycie o połowę. A jak wyliczał w rozmowie z Czwórką dr Paweł Koczkodaj, dane statystyczne pokazują, że spożycie tej substancji w Polsce wciąż systematycznie rośnie.

- Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia w tym momencie może ono wynosić nawet 50 kg na osobę i spożywamy go coraz więcej - tłumaczył ekspert. I jak podkreślał, cukier zawiera coraz więcej produktów, dostępnych na rynku. - A oprócz tego - dodatkowo - spożywamy go przecież w naturalnej postaci - mówił rozmówca Adrianny Janiszewskiej.

Posłuchaj
04:25 2020_07_01-12-42-21_CZWÓRKA_NAUKA.mp3 Jak szkodzi nam cukier i czy łatwo się od niego uzależnić? (Stacja Nauka/Czwórka)

cukier shutterstock 1200.jpg
"Cukier brązowy uzależnia tak, jak biały"

Tymczasem nadmierne spożywanie tej substancji prowadzić może do wielu tzw. chorób cywilizacyjnych, głównie nadwagi i otyłości. - Ale także cukrzycy, którą nazwać już można plagą XXI wieku - mówił ekspert. Jak tłumaczył problem stanowią wzorce żywieniowe, które wynosimy z domu. - Jeśli już jako dzieci karmieni jesteśmy przez rodziców produktami z bardzo dużą zawartością cukru, to musi powodować uzależnienie. Takie wzorce są potem szalenie ciężkie do wykorzenienia czy nawet zmodyfikowania - mówił dr Paweł Koczkodaj. Poza tym wykształcenie tkanki tłuszczowej we wczesnym wieku wpływa na zaburzenia okresu dojrzewania i gospodarki hormonalnej. - Konsekwencje są poważne - mówił ekspert.

Czytaj także: 


Jak tłumaczyła zaś dietetyk Elwira Gliwska z Instytutu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie, istnieją profile genetyczne, dzięki którym jesteśmy "zróżnicowani w naszej wrażliwości na czynniki chorobotwórcze", takie jak cukier. - Nie jest powiedziane, że osoba zachowująca przez całe życie prawidłową masę ciała nie rozwinie pewnych chorób cywilizacyjnych, jednak chodzi głównie o prawdopodobieństwo. Unikając cukrów prostych zmniejszamy znacząco ryzyko wystąpienia takich chorób - tłumaczyła ekspert.

Audycja zrealizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 01.07.2020

Godzina emisji: 12.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odporność. 80 procent sukcesu jest w naszych jelitach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:27
Kluczowym elementem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jest dieta. Dietetyczka, Edyta Sicińska uważa, że jeśli mamy silne jelita, to na pewno poradzimy sobie i z grzybem, i z wirusem, i z bakterią, która przyjdzie do nas z zewnątrz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całe życie jest zapisane w zębach?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 14:16
Mówi się, że doświadczenie życiowe odbija się na naszym wyglądzie, a "mapą" naszych przeżyć są na przykład zmarszczki. Ale okazuje się, że nie tylko. Wiele o nas dowiedzieć się można również badając stan naszego uzębienia, i to wiele lat po naszej śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier - w jakiej postaci i w jakiej ilości możemy go spożywać?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 18:00
C12H22O11 to wzór związku chemicznego, który pysznie smakuje, ale wcale nie jest dla nas dobry. Nadmierne spożywanie cukrów jest przyczyną otyłości, chorób układu krążenia, a także próchnicy.
rozwiń zwiń