Całe życie jest zapisane w zębach?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 14:16
Mówi się, że doświadczenie życiowe odbija się na naszym wyglądzie, a "mapą" naszych przeżyć są na przykład zmarszczki. Ale okazuje się, że nie tylko. Wiele o nas dowiedzieć się można również badając stan naszego uzębienia, i to wiele lat po naszej śmierci.
Wystarczą zaledwie 3 dni, by rozwinęło się zapalenie dziąseł.
Wystarczą zaledwie 3 dni, by rozwinęło się zapalenie dziąseł.Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Zęby mogą stanowić wierny zapis ludzkiego życia, podobnie jak słoje drzewa - wynika z badań naukowców z New York University. Odkrycie to oznacza, że szkielet ludzki, w tym także zęby, nie jest organem statycznym, ale takim, na którym trwały ślad pozostawiają upływ czasu czy ważne etapy życia.

Posłuchaj
04:03 _PR4_AAC 2020_06_19-12-45-14_NAUKA.mp3 Zęby są zapisem naszego życia - rozmowa ze stomatologiem (Stacja Nauka/Czwórka) 

Zęby podobnie jak inne tkanki starzeją się, ale dzięki mikroskopowym zmianom, które zachodzą w nich i na ich powierzchni, możemy wiele się dowiedzieć. Tzw. cement korzeniowy, czyli tkanka przyzębia, pokrywająca korzeń zęba ulega w ciągu życia nadbudowom, podobnie, jak słoje w drzewie. - Dzięki temu wiemy o chorobach przewlekłych, sytuacjach stresowych, narodzinach dziecka - tłumaczyła stomatolog Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie. - To można wykorzystywać także w diagnostyce medycznej.

Czytaj także: Jak skutecznie dbać o zęby? 

Zęby wykorzystywane są m.in. w archeologii czy medycynie sądowej do badania ludzkich dziejów sprzed lat. Jak tłumaczyła Monika Stachowicz. Być może w przyszłości badanie ich stanu pozwoli nam także na diagnozowanie poważnych chorób u pacjentów. - To bardzo zindywidualizowana i charakterystyczna część naszego ciała - tłumaczyła ekspert. Dlatego dzięki uzębieniu badać możemy dziś nawet przodków sprzed tysięcy lat. - Po śmierci osobnika tkanki zęba pozostają bardzo długo w stanie nienaruszonym, prawie niezmienionym. Są bardzo twarde, a szkliwo składa się w niemal 98 proc. z samych minerałów, to więcej niż kości - mówiła stomatolog.

Po latach, dzięki uzębieniu, można określić nawyki żywieniowe czy styl życia ich właściciela. Naukowcy od dawna doceniają wartość badawczą naszego uzębienia, to tzw. archiwum biologiczne ukryte może ujawnić nam życie naszych przodków nawet z okresu mezolitu. Jak wynika z badań uzębienia, wówczas zajmowano się głównie połowem ryb, jedzono też rośliny strączkowe.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Chlor w wodzie. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w basenie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:02
Chlorowanie wody to jeden z najpopularniejszych sposobów na jej uzdatnienie, czyli uczynienie wody bezpiecznej dla naszego zdrowia. Jak działa na ludzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odporność. 80 procent sukcesu jest w naszych jelitach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:27
Kluczowym elementem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia jest dieta. Dietetyczka, Edyta Sicińska uważa, że jeśli mamy silne jelita, to na pewno poradzimy sobie i z grzybem, i z wirusem, i z bakterią, która przyjdzie do nas z zewnątrz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrom - pierwiastek chemiczny dla łasuchów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:49
Chrom nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczów, ale też pomaga obniżyć poziom cukrów we krwi. - Co prawda nie działa jak magiczna różdżka, ale w połączeniu z aktywnością i zbilansowaną dietą może uczynić cuda - przekonuje  dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda.
rozwiń zwiń