Jesteś leworęczny? Możesz uniknąć skutków udaru

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:20
Jak dowiedli naukowcy, osoby leworęczne regularnie wykorzystują więcej partii mózgu niż ludzie praworęczni. Udar atakuje zwykle jedynie część tego organu, dlatego mózg człowieka leworęcznego odczuje go lżej i szybciej wyjdzie ze zdrowotnego szwanku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Peshkova

shutterstock_mózg iluzja 1200.jpg
Błędy poznawcze - jak mózg płata nam figle?

Jak przekonuje neurolog dr Piotr Ślifirczyk, mózg osób leworęcznych jest skonstruowany nieco inaczej niż praworęcznych. - Funkcje mózgu możemy podzielić na kilka części: ruchową, wzrokową i tę związaną z mową i rozumieniem - mówił ekspert. - W przypadku części ruchowej najczęściej półkulą dominującą jest lewa, i zawiaduje ona prawą częścią ciała. W przypadku funkcji mowy - też rządzi nią najczęściej lewa półkula. Tymczasem udar także atakuje najczęściej lewą półkulę mózgu. U osób leworęcznych te ośrodki są bardziej "rozsiane", więc ludzie ci są lepiej "zabezpieczeni" na wypadek udaru - mówił ekspert.


Posłuchaj
04:25 2020_09_08 12_46_16_Czwórka Stacja Nauka.mp3 Leworęczność - może uchronić przed konsekwencjami udaru? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Złamane serce - choroba, która istnieje naprawdę

Jak tłumaczył, dlatego właśnie u osoby leworęcznej, u której ośrodki odpowiadające za funkcje chodzenia czy mówienia są "rozsiane" po całym mózgu dużo bardziej niż u osób praworęcznych, w przypadku których te ośrodki są skoncentrowane w jednym miejscu, uszkodzenia po udarze będą mniejsze. - Przez to funkcjonowanie pacjenta po udarze będzie bardziej prawidłowe i szybciej dojdzie on do zdrowia - mówił ekspert.

Czytaj także:

Dlaczego więc nie uczy się osób praworęcznych pisania lewą ręką? - W większości przypadków to będzie niemożliwe. Powodem leworęczności jest bowiem najczęściej uwarunkowanie genetyczne, to nie jest wyuczona umiejętność - mówił dr Piotr Ślifirczyk. - Dlatego, zamiast uczyć się pisać lewą ręką sugeruję poprawić sobie ogólną wydolność organizmu, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotował: Maciej Wójcik 

Data emisji: 08.09.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Bakterie w Bałtyku. Czy kąpiel jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:30
Jeszcze nie skończyła się pandemia koronawirusa, a wszystko wskazuje na to, że zbliża się kolejne zagrożenie dla naszego zdrowia. Bakteria Vibrio vulnificus z grupy przecinkowców coraz częściej pojawia się w Morzu Bałtyckim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy robaczywe owoce nadają się do jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 17:36
Trwa sezon na owoce, po które chętnie sięgają ludzie oraz... robaki. - Na takie jabłka czy śliwki mówimy robaczywe, ale entomolog powinien użyć określenia zaczerwione, czyli zawierające larwy czy nicienie - wyjaśnia dr hab. Marek Kozłowski. 
rozwiń zwiń