Wyraź emocje. One są i znajdą ujście

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:42
- Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe emocje, pozytywna i negatywna może być jedynie nasza reakcja na nie - mówi Monika Kotlarek, psycholog i psychoterapeuta. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

szczęście wolność kobieta 1200.jpg
Lekcja pozytywnego myślenia. "Nie bój się życiowych eksperymentów"

Zbyt częste tłumienie naszych uczuć, szczególnie tych, których nie chcemy, może zaowocować problemami zdrowotnymi, pogorszonym stanem psychicznym.


Posłuchaj
03:41 czwórka stacja nauka 15.01.2021.mp3 Jak reagować na emocje - podpowiada psycholog (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Wszystkie emocje po prostu są - podkreśla Monika Kotlarek. - Każda emocja, złość też, to jest jakaś informacja, że coś się dzieje. W przypadku złości jest to coś negatywnego, coś co nam nie pasuje, coś lub ktoś nam zagraża. Wszystko zależy od reakcji, nie od samej emocji - dodaje. 

Posłuchaj także:

Negatywną reakcją na złość, wściekłość jest przemoc czy używanie wulgaryzmów. - Warto się powstrzymać od takich reakcji - poleca specjalistka. - Lepszym sposobem jest powiedzenie drugiej osobie: "wkurzasz mnie tym, tym i tym, może byśmy to wyjaśnili". To jest bardzo fajne rozwianie. Wiele zależy od tego, jakie rekcje mamy wyuczone i w jaki sposób dobrze zdrowo byłoby zareagować. 

Specjalistka zwraca uwagę, że nie jesteśmy w stanie wstrzymać emocji, nawet jeśli dobrze je tłumimy. - One i tak znajdą ujście - jeśli nie w rozmowie, wysiłku fizycznym, to mogą odbić się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. To mogą być napięciowe bóle głowy, nerwobóle, problemy z układem pokarmowym - wymienia. - Warto odreagować emocje, takim sposobem może być rozmowa. Jeśli podczas niej czujemy, że emocje biorą górę, to można zaproponować przerwę, poprosić o czas na ochłonięcie. W tym czasie wyjść na spacer, popłakać czy pokrzyczeć w poduszkę jeśli jest taka potrzeba - poleca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 12.46

pj

Czytaj także

Nastoletni zakupoholicy. Kupują, bo nie znają swojej wartości

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:30
Zakupy działają stymulująco na nasz mózg. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Zakupy także najszybciej uzależniają zwłaszcza nastolatków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uśmiechnięta depresja. Gdy wciąż robisz dobrą minę do złej gry

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 14:37
Według WHO na całym świecie żyje ponad 265 mln osób z depresją. Jednym z jej rodzajów jest odmiana, która nie zaburza codziennego funkcjonowania, tzw. uśmiechnięta. - Bywa, że chorzy odbierają sobie życie, a ich bliscy nie wiedzą, czemu doszło do tragedii - mówi psycholog.
rozwiń zwiń