Dobrze zacznij rok. "Zamień wybryki na zdrowe nawyki"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:30
Na szczycie listy noworocznych postanowień Polek i Polaków niezmiennie dominują te dotyczące zdrowszego odżywiania. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wychodzą im naprzeciw i zapraszają do udziału w projekcie "Zamień wybryki na zdrowe nawyki". Sprawdzamy, od czego zacząć zmianę przyzwyczajeń.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Elenadesign.
shutterstock bieganie zima 1200.jpg
Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"

W poszukiwaniu skutecznej diety łatwo się natknąć na fałszywe informacje, które mogą się okazać dla nas bardzo szkodliwe. Dlatego tematowi przyjrzało się Koło Naukowe Dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które przekazuje naukową, dietetyczną wiedzę. 


Posłuchaj
04:35 Czwórka/Stacja Nauka - "Zamień wybryki na zdrowe nawyki". 19.01.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o projekcie "Zamień wybryki na zdrowe nawyki" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- W tym okresie stają się modne różnego rodzaju diety czy głodówki, z których może być więcej szkody niż pożytku - mówi Karolina Kasprzyk. - I właśnie w ramach tego programu staramy się obalać różnego rodzaju mity. 

Inicjatorzy akcji proponują wprowadzanie w życie małych, zdrowych czynności i nowych nawyków, które poprawią jakość życia i samopoczucia bez uszczerbku na zdrowiu.


jedzenie dieta zdrowa żywność 1200.jpg
Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność

Sprawdź także:

- Najczęstszym wybrykiem jest nieregularność posiłków, jedzenie na szybko, jedzenie niskiej jakości produktów, co też wynika z braku czasu, organizacji, czy też braku pomysłów na posiłki - mówi Hanna Zielińska. - Ważne jest zachowanie regularności posiłków i to, co mogę polecić, to gotowanie sobie większej porcji na kilka dni. Unikniemy kupowania w biegu, wysoko przetworzonego jedzenia. Wtedy mamy po prostu wpływ na to, co jemy, a nie jesteśmy uzależnieni od sklepu.

Jednak nie tak łatwo zmienić przyzwyczajenia. Od czego więc zacząć? - Ważne jest, żeby nie robić wszystkiego naraz. Dobrze ustalić sobie z góry plan działania, konkretny cel i małymi kroczkami do niego dążyć - mówi Karolina Kasprzyk. - Jeżeli chcemy pić więcej wody, to zamiast pić od razu dwa litry dziennie, można sobie postanowić, że piję jedną szklankę wody po przebudzeniu.
Zastępowaniu naszych wybryków zdrowymi nawykami z pewnością pomoże obalenie kilku żywieniowych mitów - to też część akcji poznańskich studentów. I tak okazuje się, że cytrusy wcale nie są najlepszym źródłem witaminy C, a ziemniaki wcale nie muszą być tuczące.
- Utarło się, że jak przechodzi się na dietę, to ogranicza się ziemniaki, a są one na przykład bogatym źródłem witaminy C - tłumaczy Hanna Zielińska. - Oczywiście, pod warunkiem zachowania balansu i równowagi w diecie.

W związku z pandemią wiele osób ograniczyło swoją aktywność fizyczną, a u osób z tendencją do podjadania ta tendencja mogła się zwiększyć. Dodatkowo stres sprzyja zajadaniu produktami, które są wysoko przetworzone i nie mają dobrego wpływu na zdrowie. Dlatego w myśl zasady "jestem tym, co jem" warto zadbać o to, co mamy na talerzu.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Data emisji: 19.01.202

Godzina emisji: 12.42

aw


Czytaj także

Sięgając po suplement najpierw zrób badania. Nie ufaj reklamom

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 16:32
- Suplementy diety to środki spożywcze, które stosuje się w celu uzupełnienia, czyli suplementacji, normalnej diety - mówi dr hab. Agnieszka Zagórska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. - Trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gluten. "Jeśli nie musisz, nie eliminuj, ale nie nadużywaj"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:00
Gluten to po prostu białko. Takie, które występuje w produktach zbożowych. Nie jest trawiony przez osoby, które są na niego uczulone. Ale coraz więcej osób, które nie zmagają się z tą chorobą, również decyduje się przejść na dietę bezglutenową.
rozwiń zwiń