Sięgając po suplement najpierw zrób badania. Nie ufaj reklamom

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 16:32
- Suplementy diety to środki spożywcze, które stosuje się w celu uzupełnienia, czyli suplementacji, normalnej diety - mówi dr hab. Agnieszka Zagórska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. - Trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością - dodaje. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Mommi_sunshy
koronawirus maseczka 1200 free
Gdy złapiesz wirusa - wyzeruj aktywność

- Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, w przypadku stwierdzenia niedoboru jakiegoś składnika w naszym organizmie zaleca się najpierw zmianę diety, na taką, która pozwoli nam na uzupełnienie tych niedoborów - mówi rozmówczyni Czwórki. - Dzieje się tak, dlatego, że najlepsze przyswajanie niezbędnych nam składników jest z pożywienia, a nie z tabletek. Nie ma wytycznych, co może wchodzić w skład suplementu diety - dodaje.


Posłuchaj
04:49 czwórka stacja nauka 24.11.2020.mp3 O suplementach diety opowiada dr hab. Agnieszka Zagórska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum (Stacja Nauka/Czwórka)

Suplementy nie leczą


W związku z brakiem regulacji w suplementach możemy znaleźć niemal wszystko, przeróżne kombinacje witamin, minerałów, różnych składników pochodzenia roślinnego czy nawet zwierzęcego. - Producent deklaruje, że składniki i ich poziomy w suplemencie diety gwarantują, że przy stosowaniu ich zgodnie ze wskazaniami będzie to dla nas bezpieczne - wyjaśnia ekspertka. - Bardzo wyraźnie mamy wskazane, co nie może być składnikiem suplementu diety. Jest to konkretny zapis Ustawy "Prawo farmaceutyczne", który wyraźnie podkreśla, że w skład suplementu nie mogą wchodzić substancje posiadające właściwości środków leczniczych. Dlatego suplementy diety nie mogą być stosowane do zwalczania chorób, bo nie leczą - dodaje.  

Czytaj także:

Niestety wiara w leczącą moc suplementów jest bardzo powszechna, a błędna.

Jak wybrać suplementy?

- Ja zalecałabym najpierw wykonanie prostych badań laboratoryjnych, które pozwoliłyby sprawdzić czy faktycznie cierpimy na jakieś niedobory - mówi dr hab. Agnieszka Zagórska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. - Dopiero wtedy na podstawie wyników tych badań, z pomocą lekarza lub farmaceuty dokonywałabym wyboru suplementu i jego dawkowania - dodaje. 

Nie ma jednoznacznych zaleceń, informacji dotyczących korzyści ze stosowania suplementów, jeśli nie ma stwierdzonego niedoboru.

Badania wykazały, że stosowanie dużych dawek suplementów nie przynosi korzyści, a nawet może być szkodliwe dla zdrowia Agnieszka Zagórska 

Specjalistka podkreśla, że naszym obowiązkiem jest konsultacja u lekarza lub farmaceuty, w przypadku, gdy zażywamy leki. - Może dojść do interakcji między lekiem, a suplementem. To może niekorzystnie wpływać na wynik farmakoterapii - wyjaśnia. 

Suplementy na pewno nie przeciwdziałają skutkom niehigienicznego trybu życia, złej diety czy też nałogów. Mogą przesunąć w czasie złe efekty tych przyzwyczajeń, a nawet markować schorzenie. - Warto podchodzić do suplementacji świadomie, ostrożnie, nie polegać tylko na reklamach - podkreśla rozmówczyni Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Agnieszka Zagórska (UJ Collegium Medicum, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 12.26

pj

Czytaj także

Cukier. Brązowy uzależnia jak biały

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:30
Pojęcie "cukier" jest bardzo szerokie. Przede wszystkim kojarzy się z białą, krystaliczną substancją, ale może też występować jako jeden z węglowodanów. Jak je rozróżnić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można uzależnić się od wody? "To niebezpieczny nałóg"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:57
Przybieranie na wadze, brak podstawowych składników mineralnych w organizmie - to niektóre z negatywnych skutków picia zbyt dużej ilości wody każdego dnia. Nałóg dotyka głównie sportowców. 
rozwiń zwiń