Eskapizm - ucieczka od rzeczywistości. Dziś uciekamy do sieci

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:33
Słowo "escape" kojarzy nam się z przyciskiem na klawiaturze, który oznacza "wyjście" lub "cofnięcie". Czasem chętnie byśmy użyli go w życiu, nie jest to możliwe, więc "odcięcia" szukamy gdzieś indziej. 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna/uroburos
whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą

W prawdziwym życiu ucieczka od tego, co się aktualnie u nas dzieje, nie jest prosta. - Eskapizm w socjologii czy psychologii oznacza ucieczkę od problemów, związanych z życiem społecznym czy też z rzeczywistością, w świat iluzji, wyobrażeń - mówi Grzegorz Załęski, psycholog nowych technologii. - Kiedyś często było to czytanie powieści, gdzie ktoś zatracał się w tej opowieści. Tu mówimy o bardzo pozytywnej formie eskapizmu, gorzej jeśli to wpływało na różnego rodzaju problemy w życiu rzeczywistym np. ktoś zapominał o obowiązkach w sposób sporadyczny czy częsty - dodaje. 


Posłuchaj
04:08 czwórka stacja nauka 09.02.2021 eskapizm.mp3 Czym jest eskapizm - kiedy jest dobry, a kiedy szukać pomocy? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Ludzie od zawsze szukali sposobów, żeby choć na chwilę oderwać się od problemów życia codziennego. Dawniej zaciągali się do wojska, sięgali po używki, czytali książki, skupiali się na kolekcjonerstwie, popadali w pracoholizm lub przeprowadzali się w Bieszczady. 

Posłuchaj także:

Jeszcze silniej rozbudowane możliwości ucieczki, powstawały wraz rozwojem internetu i nowych technologii.

fake news internet sieć shutter 1200 Song_about_summer.jpg
9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdź na co uważać w sieci

- Taką ucieczką może być kompulsywne przeglądanie newsów, granie w gry komputerowe oraz czatowanie - wymienia ekspert. - Dzieje się to kosztem naszego samopoznania, ale też zwyczajnego poznania innych osób w głębokiej relacji w świecie rzeczywistym.

Szczególną uwagę należy zwrócić na czatowanie, bo bardzo dużo osób spędza dziesiątki godzin na różnego rodzaju czatach czy też portalach i forach. Tam zupełnie zatracają się w świecie wirtualnym, często tracąc rachubę czasu Grzegorz Załęski

Przyczynami eskapizmu może być długotrwały, negatywny stres związany z pracą czy szkołą, lęk związany z niebezpiecznym środowiskiem, problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich oraz to, na co nie mamy obecnie większego wpływu, czyli dystans społeczny. Oddalenie od siebie potęguje tego typu zachowania. 

- Sam fakt odpoczynku przy komputerze czy smartfonie jest dla nas pozytywny, możemy odpocząć. Gdy jednak użytkownik cyberprzestrzeni traktuje tę czynność, jako ucieczkę od problemów, nieprzyjemnych aspektów życia codziennego, to wtedy mamy do czynienia z zachowaniem negatywnych - podkreśla psycholog. - Ucieczka nie jest zła, byle nie często - dodaje. 

Zdarza się, że świat wirtualny wydaje nam się bezpieczniejszy, tam uciekamy bojąc się relacji międzyludzkich, mając problemy na różnych płaszczyznach. Problemy wirtualne mogą stać się ważniejsze niż te w realu. - Dziś trudno o moment zastanowienia, konstruktywne zatrzymanie się, samopoznanie - zauważa psycholog. - Problemem w eskapizmie jest nadmiar, zatracenie, brak kontroli - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 12.25

pj

Czytaj także

Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polipsychograf. "To dużo więcej niż papierowy test psychologiczny"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 14:40
Choć wygląda jak przenośny komputer albo konsola do gier z ubiegłego wieku, to polipsychograf jest nowatorskim urządzeniem przeznaczonym do badań funkcji poznawczych i sprawności psychomotorycznej.
rozwiń zwiń