Radiowy "wielki rozweselacz Wielkopolski" mieszkał przy Lodowej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:33
Ulica Chłodna i Lodowa kojarzą się z niskimi temperaturami. Nazwa Lodowej wcale nie pochodzi od mrożonych słodyczy, a od wielkich brył lodu, wycinanych ze stawów. 
Zdjęcie ilustracyjnePoznań
Zdjęcie ilustracyjne/PoznańFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

mapa turystka turysta podróż shutterstock 1200.jpg
Psie Budy - ludzie wstydzili się tam mieszkać

- Poznańska historia nazw tych ulic jest bardzo ciekawa. Pokazuje jak wyglądał świat, jak wyglądał teren Poznania, Łazarza ponad 100 lat temu, kiedy ta nazwa powstała - mówi Piotr Ciesielski, przewodnik z grupy PoPoznaniu.

Posłuchaj
05:33 czwórka stacja nauka 12.02.2021.mp3 Skąd się wzięły nazwy ulic Lodowej i Chłodnej w Poznaniu - opowiada Piotr Ciesielski, przewodnik z grupy PoPoznaniu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Warto wspomnieć, że w tamtym czasie Łazarz był odrębną jednostką. - Ta ulica powstała jeszcze za czasów pruskich i nazywała się wtedy "Eis Straße". Po zwycięskim powstaniu wielkopolskim wróciły polskie nazwy ulic i placów, a ta została przetłumaczona - wyjaśnia przewodnik. - Ulica Lodowa rozpoczyna się przy rynku łazarskim i biegnie w kierunku granic dzielnicy. Jeszcze te 100 lat temu granice Łazarza były terenami słabo zamieszkałymi. To były łąki, pola, mieściły się tam też stawy. Z tych stawów wycinano ogromne bryły lodu i wożono je na łazarskie targowisko, do centrum miasta. Wiele brył spadało z wozów, rozbijały się o bruk, przez to na ulicy tworzyła się lekka warstewka lodu. Stąd nazwa tej ulicy - dodaje. 

Ogromne bryły lodu były niezbędne do przechowywania żywności, w sklepach, na straganach wykorzystywano je do zapewnienia świeżości produktów. 

Ślad radia

Przy tej ulicy mieszkał kiedyś Stanisław Strugarek, pedagog, wychowawca, nauczyciel, pisarz, redaktor Polskiego Radia, ale też aktor i kierownik literacki poznańskich teatrów. - Po II wojnie światowej na falach poznańskiego radia upowszechniał gwarę - wspomina rozmówca Oliwii Krettek. - Mówiono o nim, że był "wielkim rozweselaczem Wielkopolski". Ponoć, kiedy zaczynał mówić do mikrofonu w domach zatrzymywał się czas. Jego audycje były powodem przypalonych obiadów i wypalonych żelazkiem dziur w ubraniach - dodaje. 


ptaki  mewy gołębie miasto 1200.jpg
Mewy w wielkim mieście. Co je tu sprowadza?

Z ulicą Lodową sąsiaduje Chłodna, która ma zaledwie 107 metrów i jest ulicą ślepą. Trudno dziś wyjaśnić genezę jej nazwy. - Może była Chłodna, ze wzglądu na sąsiedztwo Lodowej, a może drzewa dawały tu taki cień - gdyba przewodnik. 

Ciekawym budynkiem u wylotu Chłodniej jest budynek na podporach, pod blokiem mieszkalnym łączą się dwie ulice. - Ten projekt łączy się z koncepcjami Le Corbusiera - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 12.44

pj

Czytaj także

Atomowy Poznań, czyli tajna historia XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 14:06
Poznań to miasto, które skrywa ślady Zimnej Wojny. Poczuć tam można klimat rywalizacji, jaką toczył wtedy Zachód ze Związkiem Radzieckim. Czwórka zaprasza na wyprawę do podziemnych schronów, by poznać "Atomowy Poznań".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:03
Wakacje to czas by wyruszyć w nieznane, ale też w nieodkryte czy zapomniane. Weronika Puszkar przedstawia Mięćmierz - wieś-skansen. 
rozwiń zwiń