Atomowy Poznań, czyli tajna historia XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 14:06
Poznań to miasto, które skrywa ślady Zimnej Wojny. Poczuć tam można klimat rywalizacji, jaką toczył wtedy Zachód ze Związkiem Radzieckim. Czwórka zaprasza na wyprawę do podziemnych schronów, by poznać "Atomowy Poznań".
Audio
  • Wyprawa do podziemnych schronów, by poznać "Atomowy Poznań" (Hotspot/Czwórka)
Schron w Poznaniu.
Schron w Poznaniu.Foto: Tomasz Sosnowski/Czwórka

Spacerując po poznańskim rynku, mało kto wie, że pod nim, kilkanaście metrów od wieży z symbolami miasta – koziołkami, znajduje się jeden ze schronów przeciwatomowych, jakie powstały w sercu Wielkopolski w czasach PRL-u.

Obiekt pod Starym Miastem nie jest jedynym takim schronem w Poznaniu. Nieco dalej znajduje się zbudowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podziemny schron dla władz, którego istnienie ujawniono dopiero w 2010 roku.

Jak podkreśla przewodnik Jacek Markiewicz, obiekt był niezależny energetycznie. – Dwa agregaty prądotwórcze w wypadku katastrofy miały zbiorniki paliwa pozwalające na działalność przez 90 dni – wyjaśnia.

Urządzenia, które znajdują się wewnątrz schrona można zobaczyć, a co więcej, są w doskonałym stanie technicznym. Czy z podziemnego bunkra można połączyć się z Polskim Radiem, linią obecną tam od ponad pół wieku? Co jeszcze skrywają podziemia Poznania? Szczegóły w audycji Hotspot.

Posłuchaj także pozostałej części audycji, by poznać Żuławy - deltę Wisły i całkowicie płaski teren - niespotykany nigdzie indziej w Polsce.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jacek Markiewicz (przewodnik)

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 17:14

pg

Czytaj także

Lubelszczyzna Sienkiewicza. "Henryk ciągle tu jest"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 16:00
- Tym, czym dla Chopina była Żelazowa Wola, tym dla Sienkiewicza była Wola Okrzejska - najurokliwsze miejsce na świecie - przekonuje Teresa Kożuch, bibliotekarka z Zespołu Szkół w Okrzei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drewniane Mazowsze. "Obiekty ciągle do odkrycia"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 11:00
- Jestem biologiem i psychologiem, który postanowił zagospodarować czas mieszkańcom Mazowsza oraz wielbicielom architektury - mówi Paweł Mazurkiewicz, autor serwisu "Drewniane Mazowsze".
rozwiń zwiń