Gdzie podział się Czwartek? W Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 17:20
W poszukiwaniu nietypowych nazw ulic udajemy się do Lublina. Pierwsze odnalezione tam ślady osadnictwa pochodzą z VI wieku, co oznacza, że ludzie zamieszkiwali tamtejsze tereny prawie 1500 lat temu. Skąd jednak Czwartek w jednej z nazw ulic i właściwie dlaczego?
Lublin
LublinFoto: Shutterstock/ Michal Ludwiczak

 

Poznań_shutter_1200.jpg
Radiowy "wielki rozweselacz Wielkopolski" mieszkał przy Lodowej

Ulica Czwartek jest ulicą, która biegnie w kierunku północnym z Lublina i jest traktem w kierunku Lubartowa, potem można dojechać aż do Białegostoku. - Ulica prowadzi pod górkę i można się nią dostać na wzgórze o tej samej nazwie - mówi przewodniczka Iwona Kwiecińska. - Najstarsza część miasta składa się z kilku wzgórz i jest ich dokładnie pięć. Pierwsze to jest właśnie Czwartek, niedaleko znajduje się Wzgórze Grodzisko, Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Żmigród i Wzgórze Staromiejskie, które jest największe z tych wszystkich i na nim ostatecznie ulokowano miasto w murach.


Posłuchaj
04:39 Czwórka/ Stacja Nauka - Lublin 26.02.2021.mp3 Z przewodniczką Iwoną Kwiecińską rozmawiamy o wzgórzach Lublina i ulicy Czwartek (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Gdańsk panorama zima noc shutte 1200  Patryk Kosmider.jpg
Żabi Kruk - jest taka ulica w Gdańsku....

Sam Lublin, na mocy praw magdeburskich, nabył prawa miejskie w 1317. Na Wzgórzu Zamkowym zawsze mieściła się siedziba lokalnego władcy, pozostałe zaś wzgórza były osadami i zarazem przedmieściami. Jednak skąd nazwa Czwartek dla jednego z lubelskich wzgórz?

- W XI wieku w Polsce, kiedy formowało się państwo polskie, ostatecznie kształtowały się główne ośrodki handlowe ówczesnego kraju. To wzgórze było jednym z miejsc, gdzie koncentrował się handel - tłumaczy ekspertka. - Wtedy panowała moda, żeby nadawać nazwy od dnia tygodnia, w którym odbywał się targ. Stąd nazwa Czwartek, w który to kupcy wystawiali swoje towary, a chłopki plony. Wzgórze tak się nazywa więc od XI wieku, a ulica do niego prowadząca nazwę zyskała w XIX wieku. Ulica Czwartek praktycznie od Lubartowskiej przecina całe to wzgórze po łuku i wychodzi w kierunku ulicy Unickiej.

Czytaj także:

Na wzgórzu również usytuowany jest pochodzący z XVII wieku kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja - patrona kupców. Powstał na miejscu kościoła ufundowanego jeszcze przez Mieszka I, przekazy jednak mówią, że jest to miejsce jeszcze starszej świątyni z czasów słowiańskich. Tuż obok kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać niezwykłą panoramę miasta.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 12.35

aw

Czytaj także

Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:03
Wakacje to czas by wyruszyć w nieznane, ale też w nieodkryte czy zapomniane. Weronika Puszkar przedstawia Mięćmierz - wieś-skansen. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicy z 4 kontynentów połączyli siły. Dzielą się pasją i przepisami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 11:50
- "Przewodnicy bez granic" to inicjatywa, której geneza sięga marca 2020 roku, początków pandemii - opowiada Agata Sosnowska jej pomysłodawczyni. - Jednym z sektorów, który najmocniej ucierpiał jest turystyka. W ramach inicjatywy dajemy sobie wsparcie, ale i alternatywę dla tych, których pasją jest podróżowanie - dodaje. 
rozwiń zwiń