Żołędzie na chleb, pokrzywa na zupę, a krwawnik na napar. Chwast na talerz!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:33
W Polsce ponda 1/3 występujących roślin jest jadalna. Ten fakt doceniali nasi przodkowie, którzy dary natury wykorzystywali i w kuchni, i do leczenia. Szczaw, mniszek, babka, pokrzywa, komosa biała - te znajdziemy podczas niemal każdego spaceru - warto je poznać i wykorzystać. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kseniya Milner

chwasty F 1200.jpg
Spójrz na chwasty przychylnym okiem


Dzikie rośliny są znane człowiekowi od wieków, od czasów prehistorycznych. Był to jeden z głównych składników diety zanim rozpowszechniło się sadownictwo. Gdy w Europie rozprzestrzeniła się uprawa ziemniaka, dzikie rośliny coraz rzadziej stanowiły główne źródło kalorii w naszej diecie. 


Posłuchaj
04:19 czwórka stacja nauka 24.03.2021 chwasty.mp3 O dzikich roślinach jadalnych opowiada Natalia Górecka, studentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W czasach głodu i wojen ludzie przypominali sobie o jadalnych roślinach. - Dzikie rośliny jadalne to grupa roślin wolno rosnących na terenie całego kraju. Są obecne na polach, łąkach, w lasach. Możemy je znaleźć w swoim ogródku, jednak ze względu na to, że nie zdajemy sobie sprawy z ich przydatności do spożycia, to traktujemy je jak chwasty - mówi Natalia Górecka studentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Polska jest dość zasobna w takie rośliny, ponieważ występuje u nas około 2500 dzikich roślin jadalnych, większość z nich słynie ze swych właściwości leczniczych. 


kaktus pole eko shutter 1200 DanielCz.jpg
Ciuchy z kaktusa? Tak wygląda moda eko

- To rośliny bogate w substancje, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i są też bardzo odżywcze. Dostarczają do organizmów wiele cennych składników mineralnych, witamin - wymienia rozmówczyni Oliwii Krettek. - Świetnym przykładem są tu np. owoce dębu, które na 100 gramów dostarczają 1/3 ilości dziennego zapotrzebowania na witaminę B,.B6 i B9 - dodaje. 

Rozmówczyni Czwórki zwraca uwagę na zastosowanie żołędzi w czasie wojny. - Z uwagi na dużą zawartość skrobi żołędzie dodawano do mąki na chleb. W czasach niedostatku były cennym składnikiem - podkreśla. 

Wśród dobroczynnych roślin jadalnych Natalia Górecka wymienia m.in. pokrzywę. - Ona od dawien dawna była używana w celach leczniczych. Wspomagała przy anemii czy artretyzmie. Zawiera dużo żelaza, witaminy A i C. To dodatek do zup, ale też świetna roślina na herbatę - opowiada. - Bardzo wartościową rośliną jest też czarny bez, z jego kwiatów i owoców przygotowuje się soki o zdrowotnych właściwościach. Wspomaga on nasz układ odpornościowy, wspomaga przy przeziębieniach, uzupełnia zasoby witaminy C, działa też moczopędnie. 

Niezwykłe działanie przeciwzapalne ma też krwawnik pospolity. - To roślina spotykana niemal wszędzie, jej łodygi dorastają nawet do 100 cm, ma białe kwiaty, drobne, występujące w dużym natężeniu. Zwykle dodawany był do placków owsianych - wyjaśnia studentka. - Krwawnik działa przeciwzapalnie, wewnętrznie i zewnętrznie, łagodzi stany zapalne skóry, działa przeciwbakteryjnie. Napary z krwawnika stymulują pracę przewodu pokarmowego i pomagają w regulacji cyklu menstruacyjnego. Nie zaleca się stosowania go u dzieci i kobiet w ciąży - dodaje. 

Dzikie rośliny, chwasty warto poznać korzystając z atlasów botanicznych. To ważne by nauczyć się je rozróżniać, dowiedzieć się, które ich części są jadalne, a które wcale nie, a także kiedy jakie rośliny należy zbierać, by maksymalnie wykorzystać ich walory. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: 

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 12.17

pj

Czytaj także

Zamiast kurnika hodowla mącznika - by było co jeść

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:12
Według szacunków ONZ liczba ludności na świecie w 2025 roku może wynieść 8 miliardów i będzie trudno wszystkich wykarmić. Już teraz 1 na 9 osób na świecie jest niedożywiona. Ludzkość szuka nowych źródeł pożywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naturalne probiotyki jedz na co dzień. Te w kapsułkach zostaw na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:48
Wszyscy chcemy dbać o zdrowie, dlatego jesteśmy podatni na różne reklamy np. suplementów. Nie warto jednak sięga po nie bezmyślnie, a upewnić się, że na pewno ich potrzebujemy. 
rozwiń zwiń