Historia ulicy Bankowej w Katowicach. "Niezwykle barwna"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:33
Zaledwie 360-metrowa ulica Bankowa w Katowicach jak w soczewce skupia historię miasta. To centrum życia studenckiego, ale także sportu i... finansów.
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

Rusinowa polana 1200.jpg
Rudawy Janowickie - azyl dla młośników sportu i fotografii

Znajduje się przy niej wiele budynków związanych m.in. z Uniwersytetem Śląskim, w tym Biblioteka Uniwersytecka i siedziba Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice". Poza tym 28 czerwca 2008 przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego odsłonięto pomnik Studenta. 

Posłuchaj
05:39 _PR4_AAC 2021_03_26-12-43-46.mp3 Historia ul. Bankowej w Katowicach (Stacja Nauka/Czwórka) 

Ulica Bankowa znajduje się w samym centrum Katowic i od momentu powstania nazwa tej ulicy się nie zmieniła. - Jej miano pochodzi od pierwszego większego katowickiego banku, czyli tzw. Banku Rzeszy, który został wzniesiony w 1910 roku - mówiła dr Aneta Borowik z Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego. - Szczęśliwie gmach banku ocalał po wojnie. To budowla bardzo funkcjonalna, ale też niezwykle ciekawa pod względem architektonicznym, bo jej twórcy "dopasowali" wygląd do otoczenia tak, by odealnie "wkomponować" w nie budynek. 

Czytaj także:

jaskinia raj shutterstock 1200x660.jpg
Jaskinia Raj. "To tu żyli neandertalczycy"

Jak opowiadała ekspert, gmach Banku Rzeszy został po latach przejęty przez Uniwersytet Śląski. - Były plany, by umieścić tam siedzibę rektoratu, ale zrezygnowano z nich. Obecnie prowadzony jest tam remont, a w przyszłości powstanie centrum nowych technologii - mówiła dr Aneta Borowik. Przy ulicy Bankowej w Katowicach właściwie przez cały czas funkcjonował "jakiś" bank - choć na przestrzeni lat właściciele tych firm się zmieniali. - Pierwszy bank istniał do 1922 roku, aż Katowice stały się miastem polskim i wówczas pojawił się tam Bank Polski, który funkcjonował do 1939 roku - opowiadała ekspert. - Niemcy w czasie okupacji także zaadaptowali ten gmach do celów bankowych.

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

Obecnie przy tej ulicy stoi także monumentalna bryła, na której także widnieje logo jednego z banków. Ale historia tego miejsca związana jest nie tylko ze światem finansów. - W okresie, gdy Katowice były miastem niemieckim na tej ulicy znajdował się pierwszy w mieście ogród zoologiczny, tu znajdowały się też korty tenisowe, na których odbywały się mistrzostwa Polski - mówiła dr Aneta Borowik. - Przy Bankowej zorganizowano też pierwszy sztuczny tor łyżwiarski w Polsce. Historia tej ulicy jest niezwykle bogata. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 12.47

kd

Czytaj także

Polska na weekend. Wyrusz na spotkanie z czarownicami

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 15:50
Grunwald, Orzeł, Czarownica i Piramidy czekają na turystów w Skamieniałym Mieście. To rezerwat przyrody nieożywionej, który znajduje się w Ciężkowicach, na prawym brzegu rzeki Biała, niespełna 30 kilometrów od Tarnowa.
rozwiń zwiń