Kino arabskie - wstrząsający zapis rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 12:00
15 marca minęło dokładnie 10 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii. Kraj ten w 40 proc. jest zrównany z ziemią, codziennie giną ludzie, a już kilkanaście milionów straciło dach nad głową. Te dramatyczne wydarzenia oraz podziały społeczne w regionie mają swoje odzwierciedlenie w kinematografii krajów Bliskiego Wschodu.
Syria - wojna domowa trwa tam już od 10 lat
Syria - wojna domowa trwa tam już od 10 latFoto: Shutterstock/ fpolat69

Posłuchaj
BNK48 2 1200.jpg
Pięć Smaków. Azjatyckie kino uniwersalnych wartości


"The man who sold his skin" - to jedna z najgłośniejszych arabskich produkcji ostatniego czasu. Jest znakiem budzącej się Tunezji. Początkowo nikt nie przewidywał, że film będzie nominowany do tegorocznych Oskarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii tego kraju.


Posłuchaj
06:41 Czwórka/Sobotologia - kino bliskowschodnie 20.03.2021.mp3 Z dziennikarzem filmowym Arturem Zaborskim rozmawiamy o bliskowschodnich produkcjach filmowych (Sobotologia/Czwórka)

 

- To jest opowieść o chłopaku, który, żeby dostać się do Europy decyduje się sprzedać swoje ciało, ale sprzedaje je w zupełnie nieoczywisty sposób. Zgadza się, aby zamożny artysta wykonał na jego plecach dzieło sztuki i to dzieło sztuki ten żywy obraz, eksponat, staje się nagle symbolem współczesnych podziałów społecznych i kulturowych - mówi Artur Zaborski, dziennikarz filmowy. - Nagle okazuje się, że ci którzy marzą o lepszym życiu muszą decydować się na tak radykalne kroki, a ci, którzy dysponują pieniędzmi posuwają się do tak absurdalnych rozwiązań. To jest absolutnie fantastyczna metafora współczesnego świata i w doskonały sposób opisuje system różnic klasowych.


Źr. YouTube/, Monica Bellucci/ The Man Who Sold His Skin (Trailer) - 2021

Mamy też okazję zobaczyć jak wygląda codzienne życie w Tunezji, a jednocześnie przyjrzeć się drastycznym dysproporcjom społecznym podtrzymywanym mimo wszystko przez kolejne grupy ludzi. Jako ciekawostka, w przedsięwzięciu wzięła udział Monica Bellucci, występując w jednej z ról.

W głębi lasu.jpg
"W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie

Czytaj także:

Kolejna propozycja to "The cave" syryjsko-duński film dokumentalny z 2019 roku wyreżyserowany przez Ferasa Fayyada. Tytułowa jaskinia to podziemny szpital w objętej wojną domową Syrii. - To miejsce z którego wszyscy uciekają, jednak kilka osób decyduje się zrobić krok w przeciwną stronę, czyli zamiast uciekać idą do centrum tych najgorszych wydarzeń - opowiada dziennikarz. - Główną bohaterką jest dr Amani Ballour, kobieta, która powołała ten szpital w podziemiach i staje na jego czele. Jesteśmy w Syrii, w kraju muzułmańskim i w społeczeństwie konserwatywnym, w związku z czym bohaterka musi nie tylko mierzyć się z realiami wojny domowej, ze świszczącymi kulami, ze spadającymi bombami, cały czas odcinaną elektrycznością, brakiem dostaw jedzenia, ale też musi się mierzyć z patriarchalnymi schematami. Jej pozycja, jako kobiety na czele szpitala jest cały czas podważana, a jej rola umniejszana.

Źr. YouTube/ Mongrel Media/ The cave - Trailer  

Dokument pozwala nam podejrzeć dramatyczne momenty, kiedy dr Ballour ratuje życie, a także wzruszające, gdy z okazji urodzin pani doktor personel szpitala postanawia przygotować największy dostępny rarytas w tym miejscu - brokuły. Bohaterowie nie dają się porwać wojennej zawierusze. Nie pozwalają się stłamsić i zaszczuć w tej jaskini, tylko próbują ją zamienić w epicentrum życia.

Czytaj także:

Nadine Labaki to najgłośniejsza ostatnio postać z kinematografii bliskowschodniej. - To, że kobieta z Bejrutu była w stanie tak daleko zajść, to jest absolutnie godne odnotowania, ale to co jeszcze bardziej trzeba podkreślać, to jak znakomite, oryginalne kino ona robi - mówi Artur Zaborski. - To w jaki sposób podchodzi do swoich bohaterów i jak w "Kafarnaum" portretuje slumsy bejruckie. Poznajemy tam poznajemy 12 letniego Zejna, chłopca, który chce zaskarżyć swoich rodziców za to, że go w ogóle poczęli, że sprowadzili go na świat, do biedy, do dramatu, wiedzieli, że jego życie nie będzie lepsze jednak zdecydowali się mieć dziecko.

Źr. Gutek Film/ Kafarnaum (2018) zwiastun PL

Jako ciekawostka, film Nadine Nabaki "Kafarnaum" w 2018 roku dostał nagrodę jury festiwalu w Cannes oraz najdłuższe w historii na tym festiwalu, 15 minutowe owacje. Był też nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, razem z "Romą" i "Zimną wojną".

 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 09.13

aw

Czytaj także

Włoska tożsamość - kuchnia, kino i piłka nożna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:10
Cucina italiana - zachwycają się nią nie tylko smakosze, ale i filmowcy. Pizzą zajada się m.in. Julia Roberts, a spaghetti - "Zakochany kundel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwa, kłamstewka - jak wyleczyć się z mitomanii?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:28
Wśród nas są osoby, które notorycznie kłamią. Najczęściej nie są to "wielkie kłamstwa", ale po prostu dopisywanie historii, fantazjowanie na swój temat. To mitomani. - Chorobę trudno rozpoznać, a cierpiących na nią - ciężko zdiagnozować - mówi psycholog Dagmara Seliga.
rozwiń zwiń