Adrenalina. "Nieoceniona, kiedy musimy działać"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Adrenalina odgrywa bardzo dużą rolę w mechanizmie stresu oraz natychmiastowej reakcji organizmu na sytuację zagrożenia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/StunningArt

Adrenalina, inaczej epinefryna, jest hormonem wydzielanym przez korę nadnercza, w chwilach zagrożenia życia lub euforii. - To neuroprzekaźnik, który dociera do wszystkich organów naszego ciała i potencjalnie jest w stanie zmodyfikować ich działanie - tłumaczy dr Aleksandra Bala z Kliniki Neurochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Posłuchaj
05:00 CZWÓRKA Stacja Nauka - adrenalina 05.05.2021.mp3 Po co nam w życiu adrenalina? (Stacja Nauka/Czwórka)

Adrenaliny potrzebujemy żeby sprawnie pracowały nam mięśnie i serce, żebyśmy mieli właściwy oddech i żebyśmy lepiej widzieli. - Układ współczulny poprzez nerwy trzewne stymuluje komórki znajdujące się w rdzeniu nadnercza. Te zaś zaczynają wydzielać adrenalinę do krwi - mówi ekspert. 

Czytaj także:

Są tacy, którzy twierdzą, że pod wpływem adrenaliny jesteśmy niezniszczalni. - Niewątpliwie adrenalina powoduje zwiększenie naszej wydolności i dzięki niej stajemy się bardziej wydolni sytuacyjnie. Ale ciało jest tylko ciałem i ma swoje ograniczenia - zaznacza rozmówczyni Adrianny Janiszewskiej. - Od adrenaliny można się też uzależnić, bo w niektórych przypadkach jest to rodzaj przyjemnego pobudzenia i myśle, że są osoby, które mogą chcieć go szukać - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dzieje się w twoim mózgu, kiedy się boisz?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:06
Wielu z nas lubi się bać. Oglądamy horrory, a przy tym ze strachu podskakujemy, krzyczymy, a nawet omdlewamy. Jak przekonują eksperci, to nie zawsze jest bezpieczne, bo ze strachu można nawet... umrzeć. 
rozwiń zwiń