Co dzieje się w twoim mózgu, kiedy się boisz?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:06
Wielu z nas lubi się bać. Oglądamy horrory, a przy tym ze strachu podskakujemy, krzyczymy, a nawet omdlewamy. Jak przekonują eksperci, to nie zawsze jest bezpieczne, bo ze strachu można nawet... umrzeć. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Apeterschreiber.media

shutterstock Kraków rynek 1200.jpg
Poniedziałkowy Dół w Krakowie. Najsmutniejsza ulica miasta?

Jak przekonuje dr Aleksandra Bala z Kliniki Neurochirurgii WUM, strach podzielić możemy na dwie grupy. - Pierwsza to poczucie lęku i niepewności, że coś może nam się na przykład nie udać, a druga to strach jako reakcja na konkretny bodziec, np. hałas, czy nagłe realne zagrożenie. Ten drugi strach to odruch, który wywołuje w mózgu konkretne następstwa - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj
05:14 Czwórka nauka 4 maj 2021.mp3 Czym jest strach dla naszego mózgu i w jaki sposób na niego reagujemy? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_mózg iluzja 1200.jpg
Polipsychograf. "To dużo więcej niż papierowy test psychologiczny"

Jak tłumaczyła, za przetwarzanie emocji w mózgu odpowiedzialny jest tzw. układ limbiczny, a w nim - w płatach skroniowych - dwie struktury zwane ciałem migdałowatym. To mózgowe centrum przetwarzania różnych emocji. - Bodźce, które odbieramy przesyłane są do tzw. wzgórza. To struktura w pniu mózgu, która odbiera informacje z innych struktur i przesyła je jeszcze dalej - podkreślała dr Aleksandra Bala. - Część informacji dociera do ciała migdałowatego. Stąd wysyłane są one do kolejnych struktur, które odpowiadają już za reakcje fizjologiczne i bahawioralne. Wówczas, krzyczymy, odskakujemy, uciekamy, pojawiają się uderzenia serca. To szybka, automatyczna droga reakcji, bo w naturalnym środowisku od tego,. co zrobimy w ciągu kilku pierwszych sekund mogłoby zależeć nasze życie - mówiła dr Aleksandra Bala.

Czytaj także:

Zdaniem gościa Czwórki, dla naszego mózgu nie ma różnicy, czy strach spowodowany jest niespodziewanym zagrożeniem, czy filmowym horrorem, który akurat oglądamy. - Jeśli jesteśmy bardzo zaangażowani, to przetwarzamy bodźce tak, jakby to, co nas straszy z ekranu wydarzyło się naprawdę - mówiła ekspert.

Czytaj także:

Jak przezwyciężyć strach przed lataniem?

Teoretycznie ze strachu można nawet… umrzeć. - To wymagałoby jednak bardzo silnego stresora, przekroczenia granic naszego organizmu. Gwałtowna mobilizacja, na przykład przyspieszone bicie serca może spowodować niebezpieczne zaburzenia - podkreślała dr Aleksandra Bala.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 04.05.2021

Godzina emisji: 12.22

kd

Czytaj także

Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłamstwa, kłamstewka - jak wyleczyć się z mitomanii?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:28
Wśród nas są osoby, które notorycznie kłamią. Najczęściej nie są to "wielkie kłamstwa", ale po prostu dopisywanie historii, fantazjowanie na swój temat. To mitomani. - Chorobę trudno rozpoznać, a cierpiących na nią - ciężko zdiagnozować - mówi psycholog Dagmara Seliga.
rozwiń zwiń