Mikroplastik. "Niszczy wszystkie organizmy"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:05
Mikroplastik okazuje się być problemem w skali makro. Plastikowe, niepotrzebne lub zużyte produkty lądują w naturalnym środowisku i zagrażają żywym organizmom, w tym człowiekowi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Willyam Bradberry/Shutterstock.com

sztuczna inteligencja technologia social media 1200.jpg
Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Mikroplastik to odpady o średnicy mniejszej niż 5 mm. - Występują właściwie wszędzie w środowisku, natomiast kumulują się w oceanach, do których spływają wraz z wodą deszczową, bądź tą z naszych domostw - tłumaczyła Magdalena Franczak, autorka bloga zielonaferajna.pl. - Tam są konsumowane przez mieszkańców: plankton, który potem jedzą ryby, a te trafiają potem na nasze talerze - mówiła ekspert.

Posłuchaj
04:39 _PR4_AAC 2021_05_27-12-38-38.mp3 Mikroplastik - skąd bierze się w środowisku i jak nam zagraża? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_zmywanie kuchnia 1200.jpg
Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Jak wyliczała, są dwa źródła mikroplastiku w oceanach: pierwotne i wtórne. - Pierwotne to takie, które już trafiają tam w formie cząsteczek. Tu największym winowajcą są tkaniny syntetyczne, czyli m.in. ubrania poliestrowe. W momencie prania w pralce uwalniają mikrowłókna, a oczyszczalnie nie są w stanie ich potem wyeliminować. Winowajcą są też opony samochodowe. Gdy jeździmy autem, ścierają się i wraz z deszczem spływają do ścieków, skąd wędrują do mórz - wyliczała. - Wtórne to na przykład śmieci zostawiane na plażach, które potem lądują w wodzie.

Czytaj także:

Mikroplastik jest wyjątkowo szkodliwy nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia. - Badany jest od stosunkowo niewielu lat, ale już wiemy, że negatywnie wpływa na wszystkie stworzenia w całym łańcuchu pokarmowym, a także na biorżnorodność, która przekłada się na zdrowie ludzi - tłumaczyła Magdalena Franczak

Czytaj także:

By skutecznie walczyć z mikroplastikiem, warto zacząć od zmiany własnych nawyków, ale nie tylko. - Jednym z pomysłów jest wprowadzenie regulacji systemowych, polegających m.in. na konieczności instalowania w pralkach odpowiednich filtrów - mówiła Magdalena Franczak. - Jednak istotne jest też edukowanie społeczeństwa w zakresie wiedzy o środowisku i ekologii. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 12.42

Czytaj także

Nie śmieć! By zwierzęta pozostały dzikie, a Tatry - piękne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:30
15-20 tysięcy ton śmieci rocznie generują w Tatrzańskim Parku Narodowym turyści. Przedstawiciele TPN ruszają z akcją "Śmieci? Kto to widział?!" i chcą, by czyściej było w całej Polsce. 
rozwiń zwiń