Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 22:00
Większość z nas zaburzenia obsesyjno-kompulsywne kojarzy z przypadkiem Adasia Miauczyńskiego z "Dnia Świra". Jego zachowanie całkiem dobrze pokazuje jak to zaburzenie może wyglądać, ale OCD to nic zabawnego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Photographee.eu

wrażliwość empatia pocieszanie para kobieta męźczyzna shutter 1200  fizkes.jpg
Wysoka wrażliwość. Jak sobie z nią radzić?

Znane również jako nerwica natręctw, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne jest zaburzeniem objawiającym się odczuwalnym przymusem wykonania jakiejś czynności. U podstaw takiego działania tkwi lęk, a powtarzanie czynności ma ten lęk niwelować. 


Posłuchaj
04:05 Czwórka/Stacja Nauka - zaburzenia obsesyjno-kompulsywne 01.06.2021.mp3 Psycholog Adam Filipczuk opowiada co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (Stacja Nauka/Czwórka)

- Kluczowym elementem zaburzenia jest to, że osoba na nią cierpiąca ma potrzebę zniwelować lęk i zaniżyć potrzebę cierpienia. Powtarzalne czynności, oraz drobne codzienne schematy mają zatem pomóc uporać się z lękiem - mówi psycholog Adam Filipczuk. - Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są zaliczane do kategorii zaburzeń lękowych. 

Lęk nie musi wcale dotyczyć tego, że boimy się niedomkniętego kranu, czy nie zamkniętych drzwi, chodzi o traumy z przeszłości. - Jeżeli zwrócimy uwagę na historię Adasia, która się przewija w tym filmie, to można zauważyć, że w jego rodzinie są elementy związane z wyznaniem, z pewnymi czynnościami porządkowymi - tłumaczy psycholog. - Jeżeli Adaś przeżywa w swojej historii lęki i nie poradził sobie z nimi to w przyszłości objawia się to w postaci różnych czynności, które każą ten lęk niejako zniwelować. 


udar mózgu głowa ból 1200.jpg
Co dzieje się w twoim mózgu kiedy się boisz?

Czytaj także:


Żeby uporać się lękiem najpierw dobrze pogodzić się z tym, że on istnieje, dopiero wówczas można mówić o leczeniu. Jakie więc zachowania mogą nas zaniepokoić? - U każdej osoby wygląda to nieco inaczej, natomiast najczęściej tego typu zaburzenia dotyczą różnego rodzaju porządków. Na przykład ktoś musi układać w szafie ubrania kolorami i jeżeli tego nie zrobi to przeżywa jakiegoś rodzaju napięcie - wyjaśnia ekspert. - Jeśli zakręcił kran i wyszedł do pokoju, zaczną go męczyć myśli, że może jednak woda jest nie zakręcona, musi więc wrócić i sprawdzić. To może powtarzać się kilka razy.

Po czym poznać, że naprawdę mamy do czynienia z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywne, a nie na przykład z krótką pamięcią przez którą nie jesteśmy pewni, że zamknęliśmy drzwi? - Taki stan występuje dokładnie przez dwa tygodnie przez większość dnia, to jest niewyobrażalne cierpienie - tłumaczy Adam Filipczuk. - Jeżeli ktoś stwierdzi u siebie podobne objawy, to śmiało może udać się do lekarza psychiatry, psychoterapeuty, czy psychologa, który się temu dokładnie przyjrzy.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 12.41

aw


Czytaj także

Wyraź emocje. One są i znajdą ujście

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:42
- Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe emocje, pozytywna i negatywna może być jedynie nasza reakcja na nie - mówi Monika Kotlarek, psycholog i psychoterapeuta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podstawowe ćwiczenia oddechowe - tak zredukujesz stres

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 14:11
Właściwy sposób oddychania to dobra metoda, by zapanować nad własnym organizmem. Dzięki świadomości swojego ciała i odpowiedniej dawce tlenu możemy także... poprawić sobie nastrój.
rozwiń zwiń