Rozliczenie z pandemią - niecodzienna wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 16:00
Sztuka była zawsze doskonałym narzędziem do tworzenia przestrzeni do refleksji i dyskusji o sprawach ważnych. Tym razem porusza temat pandemii wystawą "Współistnienie". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/

W Muzeum Podgórza, które jest częścią Muzeum Krakowa, można obejrzeć nietypową wystawę "Współistnienie". Wystawa porusza temat pandemii i przedstawia jej wpływ na nasze życie.


Posłuchaj
03:44 _PR4_sztuka_AAC 2021_07_20-12-34-51.mp3 Artysta Artur Wabik opowiada o wystawie "Współistnienie" w Muzeum Podgórza w Krakowie (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Zostałem zaproszony do współpracy przy tworzeniu wystawy "Współistnienie" w Muzeum Podgórza, wystawie poświęconej przeżywaniu pandemii przez miasto i jego mieszkańców - mówi artysta Artur Wabik. - Jednym z moich pomysłów na pracę artystyczną był kolaż fotografii typu selfie z naszymi kartami szczepień.

Artystyczny zamysł wywołał wiele dyskusji oraz wzbudził kontrowersje, czy pokazywanie karty szczepień publicznie jest w porządku. - Jednak większość osób, do których wysłałem prośbę o przesłanie swoich zdjęć, wysłała mi je bez problemu - opowiada. - Tym bardziej że w mediach społecznościowych część z nich umieszczała je dobrowolnie.


podróżowanie pandemia plaża shutter 1200 Benny Marty.jpg
Rok pandemii - jak nas zmienił?

Czytaj także:


Jak mówi Monika Koperska, prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, wystawa jest swoistym testamentem tego, co działo się w 2020 i 2021 roku. Pytanie, czy to jest dobry moment, żeby zaczynać już refleksję na temat pandemii? - Pomysł na wystawę pojawił się już na początku pandemii, wiosną zeszłego roku. Wtedy wszyscy patrzyli na siebie trochę z niedowierzaniem, czy to jest ten moment - tłumaczy artysta. - Dzisiaj jesteśmy ponad rok później i cały czas zastanawiamy się, czy już możemy przeglądać się w tym zwierciadle, jakim jest ta wystawa i sztuka jej poświęcona. Myślę, że tak.

Artur Wabik twierdzi, że półtora roku od pacjenta "zero" to świetny moment, żeby podsumować to, co się wydarzyło. Na wystawie można zobaczyć przedmioty użytku codziennego, świadectwa życia w pandemii w postaci opakowań po szczepionkach, rzeczy z Agencji Rezerw Materiałowych oraz dzieła sztuki - malarstwo, obiekty, przedmioty opowiadające o pandemii. - Jest to na tyle kompletny obraz, na ile jest to możliwe - dodaje artysta.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 12.41

aw

Czytaj także

Co poprawia nastroje Europejczyków w czasie lockdownu?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 08:30
We wtorkowy poranek opowiemy o nastrojach Europejczyków w czasie lockdownu. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC) określono, w jaki sposób pandemia COVID-19 i wynikające z niej obostrzenia wpłynęły na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszport covidowy już dostępny w aplikacji mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 09:20
Dokument, który potwierdza fakt zaszczepienia się przeciwko COVID-19, jest już dostępny dla Polaków. Można go pobrać m.in. z aplikacji mObywatel.
rozwiń zwiń