Jak pandemia zmieniła jakość naszego życia?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 20:15
- W myśl koncepcji "twórczej destrukcji" liczmy na to, że to, co się skończyło i to, co cierpi w wyniku pandemii, będzie nowym początkiem czegoś lepszego, czegoś bardziej interesującego - mówi dr Aneta Janowska, ekonomistka kultury SGH.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ fizkes
shutterstock ekologia zgoda dłonie 1200.jpg
Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Pandemia przewartościowała wiele spraw w naszym życiu. Zweryfikowała relacje, zmodyfikowała system nauki i pracy, ograniczyła nasze finanse, przeformułowała życiowe pomysły i plany. W ciągu kilku miesięcy runęło to, co znaliśmy. Sprawdzamy, co nowego się pojawiło.


Posłuchaj
20:04 Czwórka/Czat Czwórki - życie w pandemii 10.01.2021.mp3 W audycji zastanawiamy się, jak pandemia zmieniła jakość naszego życia (Czat Czwórki/Czwórka)
 

- Każdy kryzys, a pandemia jest taką sytuacją kryzysową, wpływa na ludzi, z jednej strony podobnie, to znaczy wszyscy doświadczają pewnej trudności i borykają się z problemami - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. - Jednak różnimy się między sobą, co do tego, jak problemy zaczynamy rozwiązywać. Różnimy się reakcjami.

Jak tłumaczy specjalistka, jedni próbują w takich sytuacjach radzić sobie aktywnie, czyli czują sprawczość, zastanawiają się, co mogą zrobić, żeby funkcjonować dobrze. Inni doświadczają silnych emocji i próbują sobie z nimi poradzić czasem w sposób konstruktywny, czasem destruktywny, poprzez objadanie się, lub nadmierną konsumpcję alkoholu i innych środków psychoaktywnych - Jest też cała grupa biernościowych strategii działania, choćby zaprzeczanie, że pandemia jest - wyjaśnia. - Trzeba sobie również zdawać sprawę, że już są i będą osoby, które poniosą ogromny koszt psychologiczny pandemii.


kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Pandemia przyspieszy globalną cyfryzację?

Czytaj także:

Prowadzący audycję Piotr Firan zwraca uwagę, że obok niewątpliwych strat ekonomicznych, osobistych i gospodarczych, możemy również w pandemii zauważyć dobre jej aspekty. Mamy do czynienia z automatyzacją, rozwinęła się telemedycyna, wiele spraw urzędowych możemy załatwić przez internet, bardziej cenimy relacje z rodziną i przyjaciółmi. Również mamy pracę zdalną, która dla niektórych jest dobrym rozwiązaniem, dla niektórych, zwłaszcza tych posiadających dzieci w wieku szkolnym, bywa uciążliwa.

Słuchaj także:

- Badania potwierdzają, że konsumenci zaczęli doceniać wspólne jedzenie posiłków. Wspólnie też te posiłki przygotowują i więcej spędzają ze sobą czasu, to jest pozytyw - mówi dr Anetta Janowska, ekonomistka kultury z SGH. - Pozytywem też może być to, że zaczęliśmy bardziej dbać o zdrowie, zwracać większą uwagę na to, jak się odżywiamy. Bardziej też zwracamy uwagę na ekologię i naszą planetę, a w naszym życiu pojawił się minimalizm. Mamy również więcej czasu na refleksję, bo nie rozpraszają nas zewnętrzne bodźce.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS), dr Anetta Janowska (ekonomistka kultury, SGH)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 15.09

aw

Czytaj także

Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:36
Sytuacja pandemiczna na całym świecie staje się coraz bardziej dramatyczna. Jak wyliczał gospodarz audycji Piotr Firan, zachorowało już niemal 40 mln ludzi, zmarło ponad milion.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy chętni, by się zaszczepić na COVID-19. Optymistyczne wyniki sondażu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:29
Blisko 75 proc. osób chce przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 - zaznacza w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu i dodaje, że jest to, w porównaniu z danymi z grudnia, wzrost o ponad 30 punktów procentowych.
rozwiń zwiń