Nowa aplikacja dla rowerzystów - wykorzystuje sztuczną inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:55
BIKE4MAP jest to platforma dla miłośników kolarstwa oraz turystki rowerowej. Ma pomóc w wyborze i ocenie trudności trasy rowerowej, a pomagają w tym algorytmy sztucznej inteligencji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jakub Brzozowski i Maciej Lewandowski - laureaci konkursu Intel AI For Youth, są autorami projektu BIKE4MAP, która przy współpracy ze stroną internetową wyszukuje trasy rowerowe. Aplikacja informuje o ich poziomie trudności, stopniu przewyższenia, długości oraz typie nawierzchni w danej miejscowości w Polsce. Program dodatkowo znajduje przy trasach punkty serwisowe i rekomenduje odpowiedni rower. Podpowie nawet menu dostosowane do wysiłku, trudności trasy i dystansu.

Posłuchaj

04:51 Czwórka/Pierwsze Słyszę BIKE4MAP 30.06.2021.mp3 W audycji mówimy o BIKE4MAP - nowej platformie dla miłośników kolarstwa (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Jest wiele podobnych darmowych aplikacji na rynku, tam jednak informacje o ścieżkach wprowadzają sami użytkownicy, w przypadku BIKE4MAP jej autorzy postawili na sztuczną inteligencję. - Naszym pomysłem była aplikacja pomagająca użytkownikom planować długie trasy, jednocześnie rozpoznając typy nawierzchni tras, asfalt i piasek, tak, żeby wielbiciele kolarstwa mogli wybrać odpowiednią dla swojego roweru trasę - opowiadają w audycji. 


kolarstwo grawitacyjne 1200 rower.jpg
Otwarcie sezonu na Kazurce. "Weekend latania na rowerach"

Posłuchaj:

Stworzenie programu zajęło długie godziny nieprzerwanej pracy, a całość trwała kilka miesięcy. - Wymagało to przygotowania kilku baz danych, na których przez długi czas uczyły się napisane przez nas modele sztucznej inteligencji - mówią twórcy aplikacji - W pamięci programu zapisano aż 500 wcześniej przejechanych tras, algorytm rozpoznaje ich nawierzchnie poprzez zdjęcia satelitarne - dodają.

Do aplikacji można będzie wysyłać również swoje własne trasy, dzięki czemu ich baza będzie się cały czas rozwijać. - Niedługo wrzucamy aplikację do internetu i mamy nadzieję, że wkrótce wszyscy chętni będą mogli z niej korzystać - zdradzają jej twórcy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Brzozowski i Maciej Lewandowski (laureaci konkursu Intel AI For Youth, autorzy aplikacji BIKE4MAP)

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Skootering. Ekstremalna jazda na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:40
Bartek Oskroba szturmem wjechał na rampę jako 16-latek. - Inspiracji szukałem na youtubie i nadal uważam, że jest to dobry sposób na podkręcanie zajawki. Zwłaszcza, że w sieci jest mnóstwo materiałów tego typu, a także porad od profesjonalnych zawodników - opowiada zawodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektryczne rowery górskie. "Wysiłek ten sam, ale więcej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 11:50
 - Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - zapewniał Łukasz Żurek, miłośnik jazdy na rowerach elektrycznych.
rozwiń zwiń