Na wakacje z rodziną albo solo - jak się do nich przygotować, by nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:03
Jak psychicznie przygotować się do wyjazdu, żeby można było powrócić wypoczętym? - Zapytajmy siebie, od czego tak naprawdę chcemy uciec czy odpocząć podczas tych wakacji, i znajdźmy odpowiedni sposób na spędzanie tego czasu - mówił psycholog Stefan Stawicki.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Max Topchii

plaża_ok.jpg
Joga na letniej plaży. Jak odnaleźć swój spokój wśród morza turystów

- Jeśli chcemy naprawdę wypocząć to wyjazd wakacyjny powinien być zgodny z naszymi wewnętrznymi potrzebami - tłumaczył Stefan Stawicki, psycholog. Powinniśmy więc jechać w takie miejsce, które do nas pasuje i "przemawia". Jak podkreślał, nie warto ulegać wakacyjnym modom, należy za to posłuchać swojego wewnętrznego głosu i po prostu zrobić to, co nam podpowie. - Czy to kąpiele w morzu, leżenie na plaży, czy górskie wędrówki, a może zwiedzanie starych klasztorów - każdy ma swoje preferencje - mówił ekspert. - Ważne, żeby to, co robimy sprawiało nam przyjemność i nas relaksowało.

Posłuchaj
05:12 _PR4_AAC 2021_07_22-12-36-15.mp3 Jak zorganizować sobie wakacje, by naprawdę wypocząć? (Stacja Nauka/Czwórka) 

A co, jeśli na wakacje wyjeżdżamy całą rodziną? - Dobrze jest przedyskutować wcześniej formę i kierunek wyjazdu. Przyda się narada i znalezienie kompromisu. Chodzi o to, by każdy z członków rodziny mógł rzeczywiście podczas wakacji naładować baterie, a nie jeszcze bardziej się zmęczyć - podkreślał.

Czytaj także:

Odetnijmy się podczas wakacji od codziennych zobowiązań. Spędźmy czas ze sobą lub najbliższymi, a nie w sieci. Pozwólmy, by czas płynął swoim rytmem i tempem Stefan Stawicki

Warto ustalić też plan działania, który nie będzie zbyt "przeładowany" atrakcjami. - Jeśli chcemy zwiedzić inne miasto ustawmy plan wycieczek tak, by nie trwały one od rana do nocy. To może okazać się dla nas zbyt duże obciążenie, zwłąszcza jeśli na co dzień jesteśmy przebodźcowani - mówił gość Czwórki. - Chodzi o to, by przesadny wysiłek nie odbierał nam frajdy i korzyści. Podczas wakacji warto dać sobie odrobinę swobody, być może rozwiązaniem jest tu zrobienie sobie jednego wolnego dnia, podczas którego będziemy się po prostu relaksować - sugerował ekspert. Jeśli podróżujemy z dziećmi, warto wziąć pod uwagę taką organizację czasu, byśmy mogli spędzić czas także bez nich.

W cyklu "W czym problem?" odpowiadamy na pytania przesłane do nas przez Was. Pytanie o wakacyjny wypoczynek zadał Konrad. Kolejne odpowiedzi już za tydzień. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 22.07.2021

Godzina emisji: 12.41

kd


Czytaj także

Po maturze najdłuższe wakacje w życiu - co robić w tym czasie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 10:12
Egzaminy maturalne stają się przeszłością, a abiturienci, w oczekiwaniu na ich wyniki, sprawdzają czy wymarzone studia są w ich zasięgu. Czy mogą pozwolić sobie na leniuchowanie, czy zarobić - być może - pierwsze własne pieniądze? A może lepiej postawić na samorozwój - naukę języków, kurs lotnictwa?
rozwiń zwiń